ANR: rekordowa sprzedaż ziemi w pierwszym półroczu 2012 r.

W I półroczu tego roku Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała ponad 62,2 tys. ha, czyli o 22 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku - poinformowało biuro prasowe ANR.

ANR: rekordowa sprzedaż ziemi w pierwszym półroczu 2012 r.
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Najwięcej gruntów sprzedały oddziały terenowe Agencji we Wrocławiu - 6344 ha, Opolu - 6213 ha i Gdańsku - 6050 ha.

Do końca czerwca przeprowadzono 36,8 tys. przetargów. Najwięcej odbyło się w oddziałach terenowych ANR w Warszawie i Rzeszowie - 7608 i 6813.

Jak informuje ANR, Agencja oferuje najlepsze w historii warunki sprzedaży gruntów rolnych. Chodzi o możliwość rozłożenia płatności za grunty na raty, oprocentowane na 2 proc. w skali roku. Tak korzystne warunki wprowadziła ubiegłoroczne nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Mogą z nich skorzystać rolnicy indywidualni, którzy nabyli ziemię w przetargu ograniczonym i nieograniczonym lub wydzierżawili ziemię w drodze przetargu. Rozporządzenie ministra rolnictwa określa, że mogą oni skorzystać z rozłożenia spłaty na roczne lub półroczne raty spłacane przez okres 15 lat pod warunkiem, że jeszcze przed zawarciem umowy nabywca wpłaci co najmniej 10 proc. ceny nieruchomości.

Natomiast w przypadku nabywania gruntów rolnych w ramach tzw. pierwszeństwa w nabyciu, co dotyczy przede wszystkim dzierżawców, którzy nie są rolnikami indywidualnymi i nie zostali dzierżawcami w wyniku postępowania przetargowego, oprocentowanie wynosi 5,91 proc. w skali roku.

Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej z 2009 r. Polska będzie mogła stosować preferencje przy zakupie gruntów dla rolników indywidualnych do 31 grudnia 2013 r. - zaznacza Agencja.

Według stanu na 30 czerwca br. w zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa jest ponad 1,8 mln ha, w tym 1,4 mln ha jest dzierżawione, a ok. 100 tys. ha znajduje się w innych formach nietrwałego rozdysponowania np. ziemia jest pod zarządem lub w użytkowaniu wieczystym.

Największa ilość gruntów w państwowym zasobie znajduje się na terenie północnych i zachodnich województw, przede wszystkim na Pomorzu Zachodnim (364 tys. ha), w Wielkopolsce (263 tys. ha), na Dolnym Śląsku (251 tys. ha) i na Warmii i Mazurach (225 tys. ha).

W tym roku Agencja zamierza wystawić na przetargi ponad 200 tys. ha z gruntów.

Źródło artykułu:PAP
nieruchomościanrgrunty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)