Antoniszyn-Klik: Śląsk potrzebuje reindustrializacji; to plan na najbliższe lata
Śląsk potrzebuje reindustrializacji, ma temu służyć rządowy plan rozwoju tego regionu, który zakłada m.in. tworzenie sieci parków przemysłowych oraz rewitalizację terenów poprzemysłowych - mówi PAP wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.
25.05.2015 10:40
Udostępniamy nagranie wideo:
http://serwiswideo.pap.pl/wideo/Antoniszyn-Klik-Slask-potrzebuje-reindustrializacji-to-plan-na-najblizsze-lata.mp4
Wiceminister podkreśla, że Śląsk potrzebuje instrumentów, które pomogą reindustrializować ten region - szczególnie tereny, które mogą być objęte strukturalnym bezrobocie, co jest wynikiem "wycofywaniem się z górnictwa". Jak dodaje, mają to być instrumenty uniwersalne - czyli takie, które w sytuacji kryzysowej będzie można zastosować w każdym powiecie w Polsce. "Zapoczątkuje te instrumenty program dla Śląska i zachodniej Małopolski" - powiedziała.
Wśród głównych założeń programu wymieniła m.in. tworzenie terenów pod przyszłe inwestycje oraz przyciąganie tych inwestycji. "Chcielibyśmy stworzyć rozproszoną sieć parków przemysłowych z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, które dzięki temu będą miały szansę na to, żeby zatrudniać mniejszą ilość osób, ale w sposób bardziej zrównoważony" - powiedziała. Dodała, że do regionu muszą też docierać innowacje i trzeba również wspierać firmy, które już działają na Śląsku (instrumentami gwarancyjnymi i proeksportowymi).
Podkreśliła, że ważnym elementem programu jest też rewitalizacja terenów poprzemysłowych i zasobów mieszkaniowych. "Cały Śląsk powinien być tak naprawdę w dużej mierze zrewitalizowany. Będziemy chcieli zaproponować samorządom instrumenty związane z termomodernizacją, ale to będzie w dłuższym okresie czasu" - powiedziała. Jej zdaniem będzie to wymagało kilku lat pracy.
Rządowe plany związane z tzw. programem dla Śląska zakładają rozwój regionu dzięki reindustrializacji opartej na perspektywicznych branżach przemysłu. Międzyresortowy zespół ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska i Małopolski, który ma go wypracować - m.in. przy udziale samorządów z regionu - premier Ewa Kopacz powołała 7 stycznia.
Wśród pomysłów zgłoszonych przez samorządowców na spotkaniach z przedstawicielami rządu są m.in.: nieodpłatne przekazywanie nieruchomości Skarbu Państwa na rzecz samorządów, dodatkowe środki z budżetu państwa na uzbrajanie terenów pod inwestycje, preferencyjne pożyczki dla b. pracowników restrukturyzowanych branż na rozpoczęcie działalności czy stworzenie instrumentu umożliwiającego tworzenie wolnych stref miejskich - stref aktywności - zapewniających preferencyjne warunki dla biznesu z sektora MŚP. (PAP)
luo/ laz/
Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:
użytkownik: wideo01
hasło: OZsV2TzG%!if