Trwa ładowanie...
d14i4nh

ARP nadal gotowa na umowę z Hawe, ale oczekuje mocniejszych zabezpieczeń

Warszawa, 14.12.2015 (ISBnews) - Agencja Rozwoju Przemysłu (SRP) nadal deklaruje gotowość przystąpienia do umowy restrukturyzacyjnej z Hawe, jednak pod warunkiem wzmocnienia proponowanych zabezpieczeń, podała Agencja.

Share
d14i4nh

"Dotychczas wymagany zastaw rejestrowy na udziałach Hawe Telekom powinien zostać zastąpiony przewłaszczeniem na zabezpieczenie tych udziałów. Wpływ na takie stanowisko ARP mają z jednej strony nieuzasadnione działania dotyczące aktywów Grupy, podjęte w ostatnim czasie przez zarządzających GK Hawe, naruszające dotychczasowe ustalenia, z drugiej strony - brak pewności utrzymania stabilności akcjonariatu Hawe" - czytamy w komunikacie.

Odkąd Hawe zaczęła mieć kłopoty finansowe, ARP zajmowała konstruktywne stanowisko, podkreślono w informacji.

"W końcu ubiegłego roku ARP przesunęła termin spłaty części pożyczki. Przez ostatnie kilka miesięcy uczestniczyła w wypracowaniu rozwiązań, które ustabilizowałyby sytuację finansową Hawe, a w konsekwencji przełożyłoby się na odzyskanie zaangażowanych środków przez wierzycieli. Z inicjatywy ARP odbyło się wiele spotkań, w których brały udział wszystkie zainteresowane strony - spółki z GK Hawe i pozostali wierzyciele. ARP była sygnatariuszem porozumienia standstill, term sheetu i ramowej umowy restrukturyzacyjnej" - zaznaczono w komunikacie.

d14i4nh

Szansą na ustabilizowanie sytuacji Grupy Hawe miało być porozumienie z wierzycielami z 30 października. Wówczas ARP, Alior Bank oraz spółki z Grupy Hawe podpisały umowę ramową w sprawie warunków restrukturyzacji zadłużenia Hawe i Hawe Telekom. Aby jednak doszło do zawarcia umowy restrukturyzacyjnej, wierzyciele postawili warunki. Nie zostały one spełnione przez Grupę Hawe w wyznaczonym terminie, czyli do 1 grudnia, przypomniano także.

"Natomiast 5 grudnia br. spółki z GK Hawe, łamiąc wcześniejsze ustalenia i nie informując wierzycieli dokonały transakcji, która istotnie zmieniła okoliczności ważne dla zawarcia docelowej umowy restrukturyzacyjnej" - stwierdzono również.

Działania te wzbudziły wątpliwości wszystkich wierzycieli i w połączeniu z niepewnością co do stabilności akcjonariatu Hawe doprowadziły do sytuacji, w której ARP jest zmuszona zażądać mocniejszych zabezpieczeń. Wiąże się to z obowiązkiem zapewnienia większego bezpieczeństwa środków publicznych zaangażowanych w GK Hawe, podsumowano w informacji.

ARP to spółka Skarbu Państwa, której strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. ARP wspiera rozwój przedsiębiorstw udzielając im pożyczek na zasadach komercyjnych. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

(ISBnews)

d14i4nh

Podziel się opinią

Share
d14i4nh
d14i4nh