ARP nadal gotowa na umowę z Hawe, ale oczekuje mocniejszych zabezpieczeń
Warszawa, 14.12.2015 (ISBnews) - Agencja Rozwoju Przemysłu (SRP) nadal deklaruje gotowość przystąpienia do umowy restrukturyzacyjnej z Hawe, jednak pod warunkiem wzmocnienia proponowanych zabezpieczeń, podała Agencja.
14.12.2015 | aktual.: 14.12.2015 14:08
"Dotychczas wymagany zastaw rejestrowy na udziałach Hawe Telekom powinien zostać zastąpiony przewłaszczeniem na zabezpieczenie tych udziałów. Wpływ na takie stanowisko ARP mają z jednej strony nieuzasadnione działania dotyczące aktywów Grupy, podjęte w ostatnim czasie przez zarządzających GK Hawe, naruszające dotychczasowe ustalenia, z drugiej strony - brak pewności utrzymania stabilności akcjonariatu Hawe" - czytamy w komunikacie.
Odkąd Hawe zaczęła mieć kłopoty finansowe, ARP zajmowała konstruktywne stanowisko, podkreślono w informacji.
"W końcu ubiegłego roku ARP przesunęła termin spłaty części pożyczki. Przez ostatnie kilka miesięcy uczestniczyła w wypracowaniu rozwiązań, które ustabilizowałyby sytuację finansową Hawe, a w konsekwencji przełożyłoby się na odzyskanie zaangażowanych środków przez wierzycieli. Z inicjatywy ARP odbyło się wiele spotkań, w których brały udział wszystkie zainteresowane strony - spółki z GK Hawe i pozostali wierzyciele. ARP była sygnatariuszem porozumienia standstill, term sheetu i ramowej umowy restrukturyzacyjnej" - zaznaczono w komunikacie.
Szansą na ustabilizowanie sytuacji Grupy Hawe miało być porozumienie z wierzycielami z 30 października. Wówczas ARP, Alior Bank oraz spółki z Grupy Hawe podpisały umowę ramową w sprawie warunków restrukturyzacji zadłużenia Hawe i Hawe Telekom. Aby jednak doszło do zawarcia umowy restrukturyzacyjnej, wierzyciele postawili warunki. Nie zostały one spełnione przez Grupę Hawe w wyznaczonym terminie, czyli do 1 grudnia, przypomniano także.
"Natomiast 5 grudnia br. spółki z GK Hawe, łamiąc wcześniejsze ustalenia i nie informując wierzycieli dokonały transakcji, która istotnie zmieniła okoliczności ważne dla zawarcia docelowej umowy restrukturyzacyjnej" - stwierdzono również.
Działania te wzbudziły wątpliwości wszystkich wierzycieli i w połączeniu z niepewnością co do stabilności akcjonariatu Hawe doprowadziły do sytuacji, w której ARP jest zmuszona zażądać mocniejszych zabezpieczeń. Wiąże się to z obowiązkiem zapewnienia większego bezpieczeństwa środków publicznych zaangażowanych w GK Hawe, podsumowano w informacji.
ARP to spółka Skarbu Państwa, której strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. ARP wspiera rozwój przedsiębiorstw udzielając im pożyczek na zasadach komercyjnych. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.
(ISBnews)