Trwa ładowanie...
d1dq5bw
d1dq5bw

ARP Venture będzie wspierać komercjalizację polskich innowacji

Sopot, 23.06.2015 (ISBnews) - ARP Venture - spółka powołana w ramach Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) - będzie wspierać wprowadzanie innowacyjnych produktów na rynek, poinformował wiceprezes ARP Marek Szczepański.
Share
d1dq5bw

"Mimo, że w Polsce nie brakuje kapitału na rozwój innowacyjnych projektów, ciągle są trudności z wprowadzeniem produktów na rynek. Tę lukę wypełnia ARP Venture - firma, która oferuje środki finansowe na komercjalizację" - powiedział Szczepański podczas panelu "Jak wykorzystać rynek kapitałowy do finansowania badań i rozwoju" w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

ARP Venture działa od listopada ub.r. i zrealizowała już pierwsze transakcje.

"W Polsce mamy dużo funduszy zalążkowych, które powstały głównie dzięki środkom unijnym. Brakuje natomiast finansowania ze strony funduszy na poziomie komercjalizacji projektu. Wtedy potrzebne są większe środki, a ryzyko rośnie. Na tym etapie fundusze obawiają się strat i inwestują mniej chętnie, często oczekując wielu zabezpieczeń. Dzięki ARP Venture rośnie szansa na komercjalizację nowatorskich pomysłów" - wyjaśnił wiceprezes.

d1dq5bw

Formą wsparcia komercjalizacji innowacji jest także uruchomiona w maju przez ARP Platforma Transferu Technologii (PTT). Na projekty rozwijane w ramach platformy ARP planuje pozyskać 120 mln zł z funduszy unijnych.

"PTT pozwala zaprezentować projekty i ułatwia dotarcie do potencjalnych inwestorów, poszukujących takich rozwiązań. Biorcy technologii z kolei otrzymują bezpośredni do nich dostęp" - wskazał Szczepański.

Obecnie PTT oferuje ponad 521 rozwiązań technologicznych z 12 branż: medycyna, biotechnologia i farmacja, energetyka i paliwa, górnictwo i hutnictwo, ochrona środowiska, branża drzewno-papiernicza, chemia, branża elektromaszynowa, branża spożywcza, budownictwo, opakowania i poligrafia, telekomunikacja/ICT.

ARP to spółka Skarbu Państwa, której strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. ARP wspiera rozwój przedsiębiorstw udzielając im pożyczek na zasadach komercyjnych. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

(ISBnews)

d1dq5bw

Podziel się opinią

Share
d1dq5bw
d1dq5bw