ARP z partnerami przygotuje Forum Innowacyjnego Węgla

Projekt pod roboczą nazwą Forum Innowacyjnego Węgla, mający koordynować wiedzę nt. przedsięwzięć badawczych i rozwojowych w obszarze czystych technologii węglowych, przygotuje przy współpracy m.in. z instytucjami badawczymi katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.

Zdaniem ministra skarbu Andrzeja Czerwińskiego czyste technologie węglowe - np. związane z uzyskiwaniem z węgla gazu na potrzeby przemysłu chemicznego - mogą zaowocować rozszerzeniem w Polsce rynku zbytu węgla łącznie o prawie 15 mln ton rocznie.

W poniedziałek przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, a także Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu podpisali w Katowicach listy intencyjne ws. współpracy przy projekcie zakładającym m.in. monitorowanie wyników innowacyjnych projektów zagospodarowywania węgla realizowanych w Polsce i zagranicą. W uroczystości uczestniczył szef resortu skarbu.

Czerwiński nawiązał m.in. do przyjętego z końcem czerwca br. przez rząd dokumentu "Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu woj. śląskiego i małopolski zachodniej". Program wspomina m.in. światowe i badania nad technologiami naziemnego i podziemnego zgazowania węgla i wymienia polskie projekty w tym zakresie. Zapowiada też postulowaną przez SP instalację zgazowania Grupy Azoty w Kędzierzynie-Koźlu.

Minister zaznaczył, że jedną z intencji rządowego dokumentu w tym zakresie jest "rozszerzenie rynku węgla o czyste technologie. Poniedziałkowe wydarzenie to powód do satysfakcji wynikający nie tyle z pracy i nacisku jego resortu, ale z tego, "że ludzie mądrzy, którzy dysponują wiedzą i technologiami porozumieli się, odszukali praktyków i podjęli działania".

"Te działania mogą się wkrótce ziścić w rozszerzeniu zbytu węgla o prawie 15 mln ton w roku" - ocenił Czerwiński. W tym kontekście mówił m.in. o instalacji Azotów w Kędzierzynie, oferowanej przez stronę japońską technologii gazyfikacji węgla na powierzchni i projekcie Politechniki Gdańskiej, "która chce przerobić prawie 7 mln ton węgla na specjalne paliwo ekologiczne spalane w kotłach indywidualnych". "Jeżeli zbilansowalibyśmy te możliwości i te potrzeby, to wsparcie rynku węgla jest ogromne" - zdiagnozował szef MSP.

Czerwiński wskazał także, że w toku dotychczasowych analiz dotyczących problemów rynku węgla wysnuto m.in. wniosek, że ARP może na Śląsku działać na rzecz przyciągnięcia przedstawicieli biznesu, aby zobaczyli, że na węglu można zrobić dobry interes - nie tylko spalając go w kotłach energetycznych. "Niekoniecznie muszą sami szukać po świecie rynku zbytu, ale mogą mieć ludzi, którzy znane technologie mogą wdrożyć krótko, w ciągu roku do trzech lat" - ocenił Czerwiński.

Wiceprezes ARP Marcin Zieliński wyjaśnił, że Forum Innowacyjnego Węgla ma wspomagać działanie firm i instytucji sektora górniczego, usprawniać proces transferu technologii, ułatwiać zarządzanie dużymi projektami, monitorować wyniki innowacyjnych projektów zagospodarowywania węgla realizowanych w Polsce i za granicą oraz edukować i informować o czystych technologiach węglowych.

Narzędziami działań mają być prowadzone przez ARP od ub. roku dwie platformy internetowe: polskirynekwegla.pl i platforma transferu technologii (ptt.arp.pl).(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)