Trwa ładowanie...
dyrxgwh
dyrxgwh

ARR: 77,5 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego

Od 15 stycznia do 25 czerwca br. rolnicy złożyli ok. 77,5 tys. wniosków o dopłatę do materiału siewnego - to o 24 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformowała w środę rzecznik Agencji Rynku Rolnego Iwona Ciechan.
Share
dyrxgwh

Do 9 lipca 2014 r. ARR rozpatrzyła ponad 47,8 tys. wniosków, wypłacono beneficjentom ok. 47,2 mln zł.

Jak powiedział PAP wiceprezes ARR Lucjan Zwolak, zainteresowanie zakupem kwalifikowanego ziarna stale wzrasta m.in. ze względu na możliwość osiągnięcia wyższych plonów. Ponadto uzyskuje się lepszą jakość ziarna, a to później przekłada się na wyższą cenę sprzedaży. Najczęściej rolnicy ubiegają się o dopłatę do zakupu wysokiej jakości ziarna pszenicy. Dodał, że dodatkowo do stosowania wysokiej jakości materiału siewnego zachęca podwyższona z 7,5 do 15 tys. euro kwota pomocy de minimis.

Agencja dopłaca do zakupu kwalifikowanego ziarna właśnie w ramach pomocy de minimis. Oznacza to, że bez względu na formę i cel pomocy łączna jej kwota przyznana jednemu producentowi rolnemu może wynieść do 15 tys. euro w okresie trzech lat.

dyrxgwh

Najwięcej wniosków o dopłatę do kwalifikowanego materiału siewnego złożyli rolnicy z województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Natomiast w skali kraju najmniejsze zainteresowanie tą formą pomocy wykazują rolnicy z województw: lubuskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

W stosunku do roku 2013 we wszystkich oddziałach ARR zwiększyła się liczba złożonych wniosków, w tym największy przyrost nastąpił w województwach: wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim - poinformowała rzecznik.

Wysokość stawki dopłaty do 1 ha gruntów ornych obsianych lub obsadzonych wysokiej klasy materiałem siewnym w 2014 r. wynosi: 100 zł w przypadku zbóż, mieszanek zbożowych i pastewnych; 160 zł - w przypadku roślin strączkowych; 500 zł - w przypadku ziemniaków.

Kolejny termin składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego rozpocznie się 15 stycznia 2015 r.

dyrxgwh

Podziel się opinią

Share
dyrxgwh
dyrxgwh