Trwa ładowanie...

ASF. Potwierdzony pierwszy przypadek wirusa w Wielkopolsce

Potwierdzono pierwszy przypadek dzika padłego z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) w woj. wielkopolskim. Wirus ASF wykryto u zwierzęcia znalezionego w okolicach miejscowości Kębłowo w powiecie wolsztyńskim.

ASF. Potwierdzony pierwszy przypadek wirusa w WielkopolsceŹródło: Facebook.com, fot: Fundacja Animal Rescue Polska
d2wli7p
d2wli7p

ASF. Potwierdzony pierwszy przypadek wirusa w Wielkopolsce

- Niestety, właśnie wróciłem z Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego jestem członkiem i potwierdzają się informację o tym, że w Wielkopolsce u padłego dzika stwierdzono chorobę ASF - poinformował za pośrednictwem Twittera wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Oglądaj: ASF i odstrzał dzików. Kołodziejczak: "Myśliwi są hobbystami, należy zaangażować służby"

Jak dodał, chore zwierzę znalezione zostało na terenie gminy Wolsztyn, gdzie zostanie utworzona tzw. strefa czerwona. Na tym terenie hodowla trzody chlewnej wynosi 11 tys. szt. W całym powiecie wolsztyńskim 100 tys. szt. Teren ten zostanie ogrodzony płotem.

Jednocześnie w związku z zagrożeniem ASF w poniedziałek wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie nakazujące przeprowadzenie sanitarnego odstrzału dzików w zachodniej części regionu.

d2wli7p

ASF. Potwierdzony pierwszy przypadek wirusa w Wielkopolsce

Przypomnijmy, że do tej pory najbliżej Wielkopolski wirus ASF występował we Wschowie w wojewódzkie lubuskim.

Jak podaje portal farmer.pl Wielkopolska jest regionem o największej w Polsce skali produkcji trzody chlewnej. Szacuje się, że co trzeci tucznik wyhodowany w naszym kraju pochodzi właśnie z tego regionu. Wystąpienie ASF w tym regionie to ogromne zagrożenie, zarówno dla lokalnych producentów świń, jak i całej krajowej gospodarki.

d2wli7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wli7p