Asystenci rodzinni będą w każdej gminie
Polskie uczelnie już niedługo będą kształcić w nowym zawodzie: asystent rodziny
Polskie uczelnie już niedługo będą kształcić w nowym zawodzie: asystent rodziny.
Zgodnie z planem rządu, asystenci mają być zatrudnieni w każdej gminie. Projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej jest obecnie w komisjach sejmowych. Idea jest taka - asystent rodzinny ma indywidualnie docierać do osób marginalizowanych społecznie i decydować o tym, jaki rodzaj pomocy zastosować w przypadku konkretnej rodziny.
Asystent zawiera swoisty indywidualny kontrakt ze swoim podopiecznym i kontaktuje się ze wszystkimi członkami jego rodziny. Do większości spotkań dochodzi w domach osób, którymi asystent się opiekuje, a wizyty odbywają się minimum 1-2 razy w tygodniu i trwają 1-2 godziny. Asystentem rodzinnym, niestety, nie może być każdy. Poza wykształceniem w kierunku opieki społecznej, potrzebne jest doświadczenie w pracy z rodzinami. Liczy się doświadczenie życiowe.
- Uważam, że współpraca z asystentem rodzinnym daje wiele korzyści, takie nowatorskie rozwiązanie to trafiony pomysł. Z nawiązaniem kontaktu nie było problemów - mówi pani Agnieszka, która korzysta z pomocy asystenta rodzinnego. - Moje dzieci nie mogą się doczekać kolejnej wizyty. Opiekująca się rodziną pani Agnieszki Marta Konieczna uważa podobnie. - W większości rodzin, którymi się zajmuję jestem przyjmowana bardzo otwarcie. Najczęściej moja pomoc ma formę rozmów. Staram się zmotywować osoby, którymi się opiekuję, by zaczęły szukać pracy, pokazuję możliwości, pomagam dzieciom w przyziemnych, codziennych sprawach, a nawet staramy się razem zadbać o budżet domowy. To ważne, bo większość rodzin nie potrafi odpowiednio gospodarować niewielkimi w końcu pieniędzmi, jakimi dysponuje - mówi Marta Konieczna.
Praca asystenta rodzinnego ma charakter kompleksowy. W pierwszej kolejności osoba pełniąca tę funkcję dba o rozwiązanie podstawowych problemów socjalnych rodzin - mieszkaniowych, materialnych, zdrowotnych czy prawnych (pomaga w wyrobieniu dokumentów, przygotowaniu pism urzędowych, uzyskaniu zasiłku celowego i ubezpieczenia zdrowotnego, nawiązaniu kontaktu z pracownikami socjalnymi, poradniami specjalistycznymi i konsultantami prawnymi, towarzyszy w kontaktach z odpowiednimi instytucjami itp.). Ponadto pomaga też w rozwiązaniu problemów psychologicznych podopiecznych (emocjonalnych, rodzinnych) i w razie potrzeby kieruje ich na odpowiednią terapię. Asystent wspiera również swoich podopiecznych w podejmowaniu aktywności społecznej, łagodzi ewentualne konflikty z sąsiadami, rodziną czy przedstawicielami placówek pomocy społecznej.
Do jego zadań należy też motywowanie podopiecznych do podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub kontynuowania nauki, pomoc w wyborze odpowiedniej szkoły lub kursów zawodowych, przełamywaniu kompleksów i ewentualnych kryzysów wynikających z trudności i niepowodzeń w nauce. Dziś asystent rodzinny to nowość. Jednak zdaniem obserwatorów rynku pracy niedługo będzie to bardzo poszukiwana profesja. Może więc warto zastanowić się nad zdobyciem właśnie tej specjalizacji. AD