ATM nadal liczy, że mPay stanie się standardem płatności mobilnych
5.1.Warszawa(PAP) - ATM nadal liczy, że system płatności mobilnych
stworzony przez jego spółkę zależną - mPay stanie się standardem
płatności mobilnych w Polsce. Spółka mPay,...
05.01.2009 | aktual.: 05.01.2009 14:00
5.1.Warszawa(PAP) - ATM nadal liczy, że system płatności mobilnych stworzony przez jego spółkę zależną - mPay stanie się standardem płatności mobilnych w Polsce. Spółka mPay, która obecnie generuje około 0,5 mln zł kosztów miesięcznie, w połowie 2009 r. ma zacząć wypracowywać także znaczące przychody - poinformował PAP wiceprezes ATM Tadeusz Czichon.
"Nadal chcemy, aby system płatności mPay był standardem jeśli chodzi o płatności mobilne, ale chcemy dojść do tego inną drogą - nie będziemy własnymi siłami pozyskiwać setek tysięcy akceptantów i milionów użytkowników. Będziemy to robili we współpracy z partnerami dobrze ulokowanymi na rynku detalicznym" - powiedział PAP Czichon.
mPay ma więc być pozycjonowany jako produkt, który funkcjonuje w układzie B2B.
"Zdajemy sobie sprawę, że zbudowanie własnymi siłami licznego grona użytkowników jest przedsięwzięciem, na które mPay-a może nie być stać, w związku z tym będziemy starali się współpracować z partnerami, którzy klientów, czyli potencjalnych użytkowników systemu już mają, aby na zasadzie obopólnych korzyści dostosować nową technologię do dokonywania płatności i w ten sposób pozyskiwać nowych użytkowników" - powiedział wiceprezes ATM.
mPay jest twórcą technologii do płatności mobilnych pozwalającej na realizację i rozliczanie transakcji finansowych dokonywanych przy użyciu telefonu komórkowego. mPay współpracuje obecnie z Polkomtelem oraz z P4, operatorem sieci Play. Spółka liczyła także na porozumienie z Orange i PTC. PTK Centertel i PTC dawały jednak wcześniej sygnały, że chcą wprowadzać płatności przy pomocy telefonów komórkowych, ale nie są zainteresowane technologią mPay.
mPay, planował publiczną emisję akcji o wartości kilkunastu milionów złotych w grudniu 2007 roku, odłożył ją jednak do czasu, gdy wyjaśni się stanowisko krajowych operatorów komórkowych co do wyboru standardu systemu płatności mobilnych. Na połowę 2008 r. przedstawiciele mPay zapowiadali debiut spółki na NewConnect, aby pozyskać środki na rozwój, w szczególności marketing, edukację użytkowników, budowę oraz promocję kanałów sprzedaży, jednak do debiutu nie doszło.
Czichon poinformował, że ze względu na sytuację na rynku kapitałowym ATM nie myśli na razie o upublicznieniu mPay-a.
Poinformował także, że mPay jest obecnie jedyną spółką w grupie ATM, która wymaga finansowania.
"Obecnie mPay generuje około 0,5 mln zł kosztów miesięcznie, a przychody na razie są bardzo małe. Zakładamy, że w połowie 2009 r. spółka zacznie wypracowywać znaczący strumień przychodowy. Nie wiemy jednak jeszcze kiedy nastąpi przewyższenie przychodów nad kosztami" - powiedział wiceprezes ATM.
Grzegorz Suteniec (PAP)
gsu/ jtt/