Trwa ładowanie...

Audyt w spółkach węglowych - do grudnia

Do początku grudnia potrwa rozpoczęty we wrześniu audyt w trzech największych śląskich spółkach węglowych. Specjaliści z firmy Roland Berger Strategy Consultans mają postawić diagnozę sytuacji tych firm i zaproponować działania służące jej poprawie.

Audyt w spółkach węglowych - do grudniaŹródło: Fotolia
d1ihzjh
d1ihzjh

Szczegóły audytu, czyli oceny sytuacji górnictwa przez niezależnych ekspertów, przedstawiło w piątek PAP biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki.

Przedstawiciele resortu podkreślają, że propozycja wykonania pogłębionej, wieloaspektowej analizy obecnej sytuacji branży węgla kamiennego była inicjatywą samych spółek węglowych. Analiza ma pomóc we wzroście efektywności działania kopalń i spółek, odczuwających od ubiegłego roku skutki spadku spowolnienia gospodarczego w postaci spadku sprzedaży i cen węgla - zarówno energetycznego, jak i koksowego.

Mniejsza sprzedaż i niższe ceny odbiły się na tegorocznych wynikach górnictwa, które w pierwszym półroczu zarobiło na sprzedaży węgla jedynie niespełna 64 mln zł, wobec blisko 1,7 mld zł w tym samym czasie przed rokiem. Zysk netto całej branży spadł do 15,6 mln zł wobec ponad 1,1 mld zł rok wcześniej. Oznacza to, że część górniczych firm zanotowała straty, a jedynie te najbardziej efektywne zachowały rentowność.

Średni jednostkowy koszt wydobycia węgla wzrósł w pierwszym półroczu prawie o 4 proc., a średnia cena sprzedaży węgla spadła o ponad 13 proc. Przychody ze sprzedaży węgla były mniejsze o ponad 9 proc. wobec tego samego okresu 2012. Pogorszyła się płynność finansowa i wzrosło zadłużenie spółek węglowych. Na przykopalnianych zwałach w końcu czerwca leżało ponad 8,4 mln ton niesprzedanego węgla.

d1ihzjh

Wprawdzie kopalnie zmniejszyły w pierwszym półroczu wydobycie (o pond 4 proc.) i zwiększyły sprzedaż (prawie o 5 proc.), nie zmniejszyło to stanu zapasów. Sprzedaż w kraju spadła, natomiast eksport wzrósł o ponad 100 proc., mimo rekordowo niskich cen węgla na międzynarodowych rynkach.

Spółki węglowe rozpoczęły wdrażanie programów oszczędnościowych i dostosowawczych, m.in. ograniczając przyjęcia pracowników, zmniejszając inwestycje i redukując koszty w innych obszarach. Szefowie górniczych firm uznali jednak, że potrzebna jest także ocena niezależnych ekspertów, która ma być podstawą dalszych działań antykryzysowych. Menedżerowie postulują m.in. wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy kopalń, przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy górników. Miałoby to zwiększyć efektywność wydobycia.

Firmę, która przeprowadzi audyt, wyłoniono w trybie konkursu ofert - to spółka Roland Berger Strategy Consultans, należąca do wiodących firm konsultingowych na świecie. Stronami umowy z wykonawcą audytu są Kompania Węglowa, Jastrzębska Spółka Węglowa i Katowicki Holding Węglowy. Na realizację zamówienia wykonawca ma 12 tygodni od zawarcia umowy, co oznacza zakończenie audytu do początku grudnia tego roku.

"Na podstawie diagnozy sytuacji poszczególnych kopalń i spółek powinny zostać określone konkretne i niezbędne obszary oraz działania do poprawy ich sytuacji ekonomicznej" - podało Ministerstwo Gospodarki.

d1ihzjh

Zamawiający zlecili audytorom wykonanie szczegółowej analizy całego sektora górnictwa węgla kamiennego, z uwzględnieniem czynników wpływających na rynek węgla oraz jego dynamikę i efektywność w Europie i w Polsce. Chodzi np. o ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, nowe technologie, perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii, perspektywy substytutów węgla, regulacje prawne w Unii Europejskiej i w Polsce, koszty frachtu.

"Ponadto raport obejmował będzie kwestie sprzedaży, efektywności operacyjnej, rekomendacje oraz strategiczne działania, które muszą zostać podjęte w celu poprawy aktualnej sytuacji całego sektora" - wskazują przedstawiciele resortu gospodarki.

d1ihzjh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ihzjh