Trwa ładowanie...
Parkiet
bz wbk

Aviva czeka na zmiany w banku BZ WBK

Brytyjskie towarzystwo zapowiada, że będzie chciało współpracować z nowym właścicielem Banku Zachodniego WBK, ktokolwiek nim będzie.
Share
Aviva czeka na zmiany w banku BZ WBK
Źródło: AFP, Fot: Ben Stansall
d3bpsf0

Co do zasady chcemy współpracy strategicznej z właścicielem Banku Zachodniego WBK, ktokolwiek w przyszłości nim będzie – mówi „Parkietowi” Andrea Moneta, prezes Aviva Europe.Bank Zachodni WBK jest partnerem strategicznym Avivy w Polsce. Ma 10 proc. akcji Avivy Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie i Avivy Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Aviva BZ WBK.

Razem z brytyjską grupą w połowie 2008 roku uruchomił towarzystwa oferujące polisy tylko jego klientom (BZ WBK-Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie i BZ WBK-Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych). Ma 50 proc. udziałów w każdym z nich.

Nie z każdym będzie po drodze?

Spekuluje się, że nowym właścicielem BZ WBK – irlandzkie AIB poszukuje wciąż kupca na 70 proc. jego akcji – może zostać polskie PKO BP, francuski BNP Paribas lub hiszpański Santander.Wydaje się jednak, że tylko w tym ostatnim przypadku kooperacja byłaby bezproblemowa. Santander nie ma bowiem w naszym kraju niczego poza bankiem.

d3bpsf0

Gdyby bowiem BZ WBK został przejęty przez BNP Paribas, który ma już udziały w Pocztylion PTE za pośrednictwem grupy Cardif, musiałby zapewne pozbyć się udziałów w Aviva PTE.Podobnie byłoby w przypadku PKO BP, które kontroluje PKO BP Bankowy PTE. Ponadto w przypadku PKO BP od lat mówi się o chęci pogłębiania współpracy z PZU. – Ten pomysł nie odejdzie tak łatwo do lamusa – mówią anonimowo eksperci od rynku finansowego.

Spółki przetrwają

Kilka miesięcy temu pojawiały się spekulacje, że Aviva może przekształcić swoje polskie towarzystwa ubezpieczeniowe działające jako spółki akcyjne, w oddziały. W październiku 2009 r. zapowiedziała, że planuje przekształcenie w oddział spółki majątkowej we Włoszech oraz towarzystw życiowych w Rumunii, na Węgrzech i w Czechach i że zmiany mają objąć łącznie 12 podmiotów.– W tej chwili nie myślimy o funkcjonowaniu w Polsce poprzez oddział – zapewnia Moneta.

W polskiej Avivie nie będzie też żadnych radykalnych zmian w wyniku przygotowań do wejścia w życie dyrektywy unijnej „Wypłacalność II”, która ma poprawić bezpieczeństwo finansowe towarzystw ubezpieczeniowych.– Z naszych analiz wynika, że polskie spółki ubezpieczeniowe należące do grupy Aviva są przygotowane na wejście w życie dyrektywy. Nie będzie potrzebne ich dokapitalizowanie – mówi Maciej Jankowski, prezes grupy Aviva w Polsce.

PARKIET
Piotr Rosik

d3bpsf0

Podziel się opinią

Share
d3bpsf0
d3bpsf0