Trwa ładowanie...

Aviva czeka na zmiany w banku BZ WBK

Brytyjskie towarzystwo zapowiada, że będzie chciało współpracować z nowym właścicielem Banku Zachodniego WBK, ktokolwiek nim będzie.

Aviva czeka na zmiany w banku BZ WBKŹródło: AFP, fot: Ben Stansall
d18rtvu
d18rtvu

Co do zasady chcemy współpracy strategicznej z właścicielem Banku Zachodniego WBK, ktokolwiek w przyszłości nim będzie – mówi „Parkietowi” Andrea Moneta, prezes Aviva Europe.Bank Zachodni WBK jest partnerem strategicznym Avivy w Polsce. Ma 10 proc. akcji Avivy Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie i Avivy Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Aviva BZ WBK.

Razem z brytyjską grupą w połowie 2008 roku uruchomił towarzystwa oferujące polisy tylko jego klientom (BZ WBK-Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie i BZ WBK-Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych). Ma 50 proc. udziałów w każdym z nich.

Nie z każdym będzie po drodze?

Spekuluje się, że nowym właścicielem BZ WBK – irlandzkie AIB poszukuje wciąż kupca na 70 proc. jego akcji – może zostać polskie PKO BP, francuski BNP Paribas lub hiszpański Santander.Wydaje się jednak, że tylko w tym ostatnim przypadku kooperacja byłaby bezproblemowa. Santander nie ma bowiem w naszym kraju niczego poza bankiem.

Gdyby bowiem BZ WBK został przejęty przez BNP Paribas, który ma już udziały w Pocztylion PTE za pośrednictwem grupy Cardif, musiałby zapewne pozbyć się udziałów w Aviva PTE.Podobnie byłoby w przypadku PKO BP, które kontroluje PKO BP Bankowy PTE. Ponadto w przypadku PKO BP od lat mówi się o chęci pogłębiania współpracy z PZU. – Ten pomysł nie odejdzie tak łatwo do lamusa – mówią anonimowo eksperci od rynku finansowego.

d18rtvu

Spółki przetrwają

Kilka miesięcy temu pojawiały się spekulacje, że Aviva może przekształcić swoje polskie towarzystwa ubezpieczeniowe działające jako spółki akcyjne, w oddziały. W październiku 2009 r. zapowiedziała, że planuje przekształcenie w oddział spółki majątkowej we Włoszech oraz towarzystw życiowych w Rumunii, na Węgrzech i w Czechach i że zmiany mają objąć łącznie 12 podmiotów.– W tej chwili nie myślimy o funkcjonowaniu w Polsce poprzez oddział – zapewnia Moneta.

W polskiej Avivie nie będzie też żadnych radykalnych zmian w wyniku przygotowań do wejścia w życie dyrektywy unijnej „Wypłacalność II”, która ma poprawić bezpieczeństwo finansowe towarzystw ubezpieczeniowych.– Z naszych analiz wynika, że polskie spółki ubezpieczeniowe należące do grupy Aviva są przygotowane na wejście w życie dyrektywy. Nie będzie potrzebne ich dokapitalizowanie – mówi Maciej Jankowski, prezes grupy Aviva w Polsce.

PARKIET
Piotr Rosik

d18rtvu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18rtvu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj