Trwa ładowanie...

Awarii w bankach będzie więcej

W ciągu minionego miesiąca ofiarą problemów technicznych padli klienci PKO BP, Pekao, BZ WBK, Citi czy mBanku. To skutki m.in. szybkiego rozwoju płatności bezgotówkowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Awarii w bankach będzie więcejŹródło: Fotolia, fot: Jamdesign
d4gewlg
d4gewlg

Listopad 2013 r. przyniósł prawdziwe zatrzęsienie awarii systemów bankowych w Polsce. Ostatnio klienci Pekao zostali odcięci od pieniędzy, a niektóre transakcje naliczono im podwójnie (zobacz więcej na ten temat)
. Z kolei przed długim weekendem z okazji Święta Niepodległości problemy mieli klienci PKO BP oraz innych banków korzystający z bankomatów Euronet. Listopad przyniósł też awarię w bankowości biznesowej BZ WBK i przy płatnościach kartami Citi Handlowego.

- Takie awarie będą się zdarzały. Im więcej technologii, tym więcej ryzyka. Jesteśmy dumni, że nie mamy czeków. ale one w takiej sytuacji działałyby bezaawaryjnie - mówił niedawno Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, przepraszając jednocześnie klientów za listopadowe wydarzenia.

Jak nieoficjalnie przyznają bankowcy, można się spodziewać, że występowania usterek można spodziewać się coraz częściej. Powodem jest rosnąca liczba funkcjonalności systemów bankowych, na których gruntowne przetestowanie brakuje czasu. Ponadto stale rośnie liczba transakcji dokonywanych przez klientów, a to powoduje coraz większe obciążenie łączy. Pewną pociechą dla klientów może stanowić fakt, że awarie będą szybko usuwane.

- Pamiętajmy, że banki funkcjonują na rynku, na którym reputacja wśród klientów jest niezwykle istotna, dlatego należy oczekiwać, że tego typu awarie będą szybko rozwiązywane, a ryzyko ich występowania ograniczone do minimum - powiedział Maciej Krzysztoszek z KNF.

d4gewlg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gewlg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj