Trwa ładowanie...
d2esijn
13-04-2017 14:05

Badanie Grupy ING: Polacy wolą lokować niż inwestować

Większość Polaków woli lokować oszczędności niż je inwestować, a najbardziej popularne są konta oszczędnościowe i lokaty - wynika z międzynarodowego badania "Finansowy Barometr ING".

d2esijn
d2esijn

Z badania tego wynika też, że Polacy lubią lokować oszczędności w nieruchomościach.

Z zaprezentowanych w czwartek na konferencji przedstawicieli ING badań wynika m.in., że aż 77 proc. Polaków deklaruje posiadanie kont oszczędnościowych, a 42 proc. posiadanie lokat. To znacząco więcej, podkreślają autorzy badania, niż w Europie, gdzie te liczby wynoszą odpowiednio 69 proc. i 31 proc.

Polacy wykazują też mniejszą gotowość do inwestycji niż mieszkańcy innych krajów Europy. W akcje byłoby gotowych zainwestować 14 proc. Polaków i 17 proc. Europejczyków, natomiast w fundusze inwestycyjne 15 proc. Polaków i 18 proc. Europejczyków.

Jako powód niskiej popularności tych instrumentów Polacy wskazywali w badaniu m.in. niską stopę zwrotu i możliwość poniesienia strat. Dużą popularnością cieszą się natomiast w Polsce inwestycje w nieruchomości (22 proc. badanych) oraz metale szlachetne (33 proc. badanych).

d2esijn

Z badania wynika, że właśnie nieruchomości Polacy postrzegają jako najbardziej korzystną i obarczoną najmniejszym ryzykiem inwestycję, a główną barierą przed inwestowaniem w nie jest brak wystarczających środków finansowych.

"Instrumenty finansowe w ogóle mają raczej słaby wizerunek wśród Polaków, jest duży poziom nieufności, więc przed bankami praca na lata, by ten wizerunek poprawić" - mówił na konferencji ekonomista ING Banku Śląskiego Karol Pogorzelski.

Z kolei popularność metali szlachetnych jako lokat, zwracał uwagę Pogorzelski, tłumaczy powodzenie takich piramid finansowych, jak np. Amber Gold. Przyznał on zarazem, że doświadczenia ostatniego kryzysu, upadłe SKOK-i czy afery takie jak Amber Gold mogą być czynnikami skłaniającymi Polaków do ostrożności w inwestowaniu własnych pieniędzy.

"Uważam, że niechęć Polaków do inwestowania to błąd" - komentował ekonomista ING. "Fundusze inwestycyjne są bardziej i mniej ryzykowne, ale są takie, które w dłuższym okresie zapewniają wyższą stopę zwrotu, niż lokaty czy konta oszczędnościowe. Ważne jest, by Polacy budowali jednak kapitał w dłuższym okresie, rozsądnie inwestując, bo jest to dla wielu jedyna możliwość zgromadzenia kapitału na emeryturę" - dodał.

Badanie Grupy ING zostało zrealizowane w listopadzie 2016 roku w 13 krajach Europy, wykonawcą badania był IPSOS, a sposobem wywiady kwestionariuszowe, wspomagane komputerowo. W badaniu wzięło udział ponad 12 tys. respondentów, w tym 1000 z Polski.

d2esijn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2esijn