Bank Millennium nie spodziewa się obciążenia rezerwami wyników w zw. z AQR

Warszawa, 27.10.2014 (ISBnews) - Bank Millennium ocenia, że w związku z faktem, iż wielkość korekty jego współczynnika wypłacalności CET 1 w badaniu jakości aktywów (AQR) wynosi tylko 28 pb nie spodziewa się obciążenia rezerwami wyniku rachunków banku w tym roku, poinformował członek zarządu Wojciech Haase.

27.10.2014 | aktual.: 27.10.2014 12:53

"Jesteśmy zadowoleni, że badanie potwierdziło nasze konserwatywne podejście w zakresie wyceny aktywów i tworzenia rezerw. Nie spodziewamy się istotnych zmian rezerw, bo polskie przepisy są bardziej rygorystyczne niż obowiązujące w Europie" - powiedział Haase podczas konferencji prasowej.

"Nie sądzę, aby w naszym przypadku - gdzie zakres korekty jest niewielki - to spowodowało konieczność obciążania rezerwami rachunku wyników w tym roku w Banku Millennium" - dodał.

Po przeglądzie jakości aktywów (AQR) przeprowadzonym w odniesieniu do danych na koniec 2013 r. wskaźnik CET1 (kapitały najwyższej jakości) Banku Millennium wymaga jedynie nieznacznej korekty (0,28%).

"28 pb w kapitale to jest nic. Jesteśmy zadowoleni z wyników przeglądu aktywów. Nie mieliśmy korekty w portfelu hipotecznym" - powiedział członek zarządu Fernando Bicho podczas konferencji.

Bank podał, że zaliczył testy warunków skrajnych z dużym marginesem w stosunku do minimalnych poziomów CET1: 13,8% w porównaniu z 8% w przypadku scenariusza bazowego oraz 12,4% wobec 5,5% przy założeniu scenariusza szokowego.

W I-III kw. zysk netto Banku Millennium wyniósł 493 mln zł, co oznacza wzrost o 26% w skali roku.

Na koniec września wskaźnik adekwatności kapitałowej Banku Millennium CET 1 wyniósł 13,4% , tj. tyle samo, co na koniec 2013 r.

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) - jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)