Trwa ładowanie...
d12viyh

"Bank of England nie miał możliwości powstrzymania kryzysu"

Brytyjski bank centralny dostrzegał zbliżający się kryzys finansowy, ale nie spodziewał się, że będzie aż tak dotkliwy - powiedział w wywiadzie dla BBC wiceprezes Bank of England John Gieve.
Share
d12viyh

_ Dostrzegaliśmy pewne szalone pożyczki i wiedzieliśmy na kilka lat przed załamaniem, że nadchodzi korekta _ - ujawnił Gieve. _ Nie spodziewaliśmy się, że będzie to tak dotkliwe, jak się okazało _ - dodał.

Gieve powiedział też, że Bank of England nie miał możliwości powstrzymania kryzysu. Wezwał do opracowania nowych narzędzi, dzięki którym bank będzie mógł kontrolować sektor finansowy.

_ Jedną z ważniejszych lekcji z tego, co się stało, jest to, że potrzebujemy nowych instrumentów znajdujących się gdzieś pomiędzy stopami procentowymi, które dotykają całej gospodarki, a indywidualnym nadzorem i regulacją działań banków _ - przekonywał Gieve.

d12viyh

Przypomniał, że gdyby bank centralny w ciągu ostatnich lat próbował wykorzystać stopy procentowe do zapobiegania wzrostowi cen aktywów takich jak domy wstrzymałby aktywność w innych gałęziach gospodarki.

Gieve wątpi też, aby brytyjski skarb państwa odzyskał wszystkie pieniądze, jakie przeznaczył na ratowanie systemu bankowego.

Dodał jednak, że "jeśli chodzi o główne banki, to myślę, iż mają ekonomiczną przyszłość i w swoim czasie odbudują swoją pozycję".

d12viyh

Podziel się opinią

Share
d12viyh
d12viyh