Trwa ładowanie...
d3aj3p1

Bank Pocztowy

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Henryk Borawski

Bank Pocztowy to polski uniwersalny bank komercyjny o najbardziej rozbudowanej sieci dystrybucyjnej w kraju, należy do Poczty Polskiej i banku PKO BP. Usługi banku przeznaczone są dla osób fizycznych, mikroprzedsiębiorstw oraz instytucji.

Historia

Bank Pocztowy istnieje od 1990 roku, jego działalność rozpoczęła się w Bydgoszczy, początkowo działał jako instytucja rozliczeniowa. Strategicznym partnerem Banku Pocztowego od początku była Poczta Polska, której celem było rozwijanie bankowości pocztowej.

W 1998 roku z instytucji rozliczeniowej przekształcił się w bank detaliczny. W kolejnych latach Bank Pocztowy rozwijał usługi związane z prowadzeniem kont i rachunków, w 2003 roku ruszył pierwszy serwis internetowy. Ważna dla rozwoju sieci placówek Banku Pocztowego była umowa podpisana w 2006 roku z Pocztą Polską – umożliwiła ona uruchomienie stanowisk bankowych w oddziałach pocztowych. W 2007 roku dodatkowo ruszył pierwszy serwis internetowy Banku Pocztowego oferujący usługi bankowości internetowej.

W 2011 roku Bank Pocztowy jako pierwszy wprowadził na polski rynek ofertę darmowych kont osobistych.

Działalność

Z usług Banku Pocztowego mogą korzystać klienci indywidualni i mikroprzedsiębiorstwa, udostępniane są dla nich produkty z kategorii bankowości codziennej (rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR), karty debetowe i kredytowe, ubezpieczenia), kredytów i pożyczek (kredyty mieszkaniowe i konsolidacyjne, pożyczki hipoteczne) oraz oszczędności i inwestycji (konta oszczędnościowe, lokaty, fundusze inwestycyjne). Klienci instytucjonalni Banku Pocztowego mają dostęp do usług depozytowych, kredytowych i rozliczeniowych.

Bank Pocztowy obsługuje 1,3 mln klientów, w całej Polsce ma też około 5 tysięcy bankomatów.

Liczba placówek

Bank Pocztowy ma około 4,6 tysięcy placówek na terenie Polski, z których większość mieści się w oddziałach Poczty Polskiej. Około 800 oddziałów stanowi placówki bankowe zajmujące się sprzedażą usług i produktów finansowych. Centrala Banku Pocztowego znajduje się w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 17, druga centrala usytuowana jest w Warszawie.

Kierownictwo

Prezesem Banku Pocztowego jest Sławomir Zawadzki powołany na stanowisko w 2016 roku. Stanowisko wiceprezesa od lipca 2017 roku obejmuje Robert Kuraszkiewicz, natomiast Jerzy Konopka jest członkiem zarządu odpowiedzialnym za obszar ryzyka i wsparcia. Na czele rady nadzorczej banku stoi przewodniczący Przemysław Sypniewski.

Akcjonariat Banku Pocztowego stanowi Poczta Polska S.A. z udziałem w wysokości 75 proc. akcji, a także Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. posiadająca 25 proc. akcji.

Finanse

Według danych z rocznego raportu Banku Pocztowego za 2016 rok spółka osiągnęła wtedy roczne dochody rzędu 339 mln zł, natomiast suma bilansowa wyniosła 6,9 mld zł.

d3aj3p1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aj3p1
d3aj3p1
d3aj3p1
d3aj3p1

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj