Banki będą oddawały nawet tysiące złotych. Nowe przepisy ws. kredytów już w Senacie

Pod koniec lipca Sejm jednogłośnie uchwalił nowelizację ustawy o kredycie hipotecznym i kilku innych ustaw, zgodnie z którą banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Teraz ustawa trafiła do Senatu, a we wtorek zajmowała się nią senacka komisja. Dzięki wprowadzonej do niej poprawce na nowych przepisach powinno skorzystać więcej osób.

Banki będą oddawały nawet tysiące złotych. Nowe przepisy ws. kredytów już w Senacie
Banki będą oddawały nawet tysiące złotych. Nowe przepisy ws. kredytów już w Senacie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Grzegorz Krzyzewski
oprac. TOS

Gdy kupujemy mieszkanie na kredyt, bank wymaga, by wpisać go do księgi wieczystej nieruchomości jako współwłaściciela. Wpisu dokonuje sąd, jednak procedura potrafi trwać miesiącami. Dopóki sąd nie dokona wpisu, bank każe nam płacić wyższą ratę kredytu - w ramach zabezpieczenia. A to, przy kolejkach w sądach i rosnących stopach procentowych, poważny problem.

"Do momentu wpisu bank podnosi dodatkowo oprocentowanie o około 1-2 proc. A obecny czas na wpis dla Sądu Ksiąg Wieczystych w Warszawie to 12 miesięcy!" - skarżył się na początku roku nasz czytelnik, który skontaktował się z nami za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl. - Przy sporym kredycie miesięczna dopłata to ponad 600 zł. Przez rok czekania robi się z tego prawie 8 tys. zł - wyliczał inny nasz czytelnik, pan Kamil.

Rząd chce jednak, by po wpisaniu banku do księgi wieczystej te pieniądze wracały do klientów. - Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej - mówił w lipcu wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który nadzorował prace nad ustawą. Pod koniec ubiegłego miesiąca przepisy przyjął jednogłośnie Sejm, a teraz trafiły one do Senatu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"To coś więcej niż pomaganie". Tylko 15 proc. Polaków ma problem ze spłatą kredytu

Więcej osób ma skorzystać

Jak podaje portal TVN24, we wtorek podczas senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zaproponowana została poprawka, która rozszerzy grono uprawnionych do odzyskania pieniędzy. Z przepisów miałyby skorzystać nie tylko osoby, które wezmą kredyt od dnia wejścia w życie ustawy, ale też ci, którzy zaciągnęli już kredyt, ale do dnia wejścia w życie ustawy nie mają jeszcze dokonanego wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Do tego, zgodnie z poprawką, banki miałyby 60 dni na zwrócenie pieniędzy po tym, jak bank zostanie już dopisany do księgi wieczystej. W dotychczasowej wersji przepisów nie ma bowiem doprecyzowanego czasu, w jakim banki mają oddawać pieniądze. Z takimi propozycjami wyszedł senator Ryszard Świlski z KO i takie poprawki komisja proponuje Senatowi. Głosowanie w sprawie ostatecznego kształtu przepisów ma się odbyć w czasie zaplanowanego na środę i czwartek posiedzenia.

Jak tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości, dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego "ubezpieczenia" ryzyka kredytowego. "Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją" - wyjaśniał resort w komunikacie po uchwaleniu ustawy przez Sejm.

Wpisy mają być szybciej

Jednocześnie - w ramach osobnej nowelizacji - Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania, które skrócą oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki. - Liczę, że już niebawem, jesienią tego roku, przyjęta zostanie ustawa o wpisach hipotek w księgach wieczystych i jesienią przyszłego roku wejdzie ona w życie. To będzie gigantyczne usprawnienie - zapowiada Marcin Warchoł.

Źródło artykułu:PAP
kredytywpis do księgi wieczystejkredyt hipoteczny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (92)