Banki centralne obniżają stopy
Zgodnie z oczekiwaniami rynku Fed obniżył stopy o 50 punktów bazowych. Na obniżki stóp zdecydowały się również inne banki centralne z Azji, a rynek oczekuje na kolejne obniżki w Eurolandzie i Wlk Brytanii.
30.10.2008 11:32
Ponadto Bank Japonii ma obniżyć stopy w piątek. W komunikacie Fed stwierdził, że gospodarka wyraźnie zwalnia ze względu na spadek wydatków konsumenckich. Produkcja przemysłowa i inwestycje również osłabiają się, a niższa aktywność gospodarcza na świecie wpływa hamująco na amerykański eksport. Fed podkreślił, że "zawirowania" na rynkach finansowych wpływają negatywnie na wydatki ze względu na ograniczoną dostępność kredytu.
Pierwszą reakcją na komunikat Fedu była wyprzedaż na giełdach i lekkie umocnienie dolara, ale była to reakcja chwilowa. Dzisiaj wzrosty akcji są od rana kontynuowane, a dolar pozostaje pod presją. Na rynku nadal rządzą emocje, a ruchy są bardzo dynamiczne. Zmienność utrzymuje się na wysokim poziomie. Rynek surowców również zareagował pozytywnie - rosną metale, ropa i zboża. Srebro wróciło powyżej 10 dolarów za uncję - złoto powyżej 760; ropa zbliża się do 70 dolarów za baryłkę.
Dzisiaj z USA publikowane będą wstępne dane o wzroście PKB za 3 kwartał oraz deflator. Ponadto zapoznamy się indeksem nastrojów konsumentów i w biznesie w Eurolandzie. Reakcja rynku na te dane powinna być ograniczona.
Złoty pozostaje nerwowy, chociaż rano zdecydowanie się umacniał przebijając poziom 3,50. W najbliższym czasie rynek pozostanie nerwowy, a ruchy będą jednokierunkowe o dużym zasięgu. Na takim rynku należy pamiętać o zleceniach obronnych.
EURPLN
Rada polityki pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła stóp procentowych. W komunikacie RPP wskazała na rosnące zagrożenia dla wzrostu gospodarczego i spadającą presję inflacyjną w dłuższym terminie. Poprawa nastrojów na rynkach przełożyła się na kolejne umocnienie złotego z samego rana. Spadek kursów ma podobną dynamikę co wcześniejsze wzrosty. Poziom 3,50 został chwilowo przebity, ale rynek szybko wrócił powyżej. Strefa w pobliżu 3,50 powinna działać jako wsparcie w najbliższym czasie - przez cały wrzesień EURPLN znajdował się poniżej tego poziomu. Widzimy możliwość testu poziomu 3,60.
EURUSD
Dynamika korekty na EURUSD okazała się jeszcze większa od tej z września. Kurs wzrósł bez większych korekt do pierwszego zniesienia fibo przy 1,33. Poziom ten jest jednocześnie minimum poprzedniej konsolidacji, więc może w najbliższym czasie skutecznie powstrzymywać wzrosty. Widzimy możliwość zejścia w kierunku 1,29-1,30, prawdopodobnie po danych o tempie wzrostu PKB w 3 kwartale. Rynek bardziej reaguje na to, co się dzieje na giełdach i na parach jenowych niż na dane makro. Ruchy są bardzo jednostronne, co może wynikać z ograniczonej płynności.
GBPUSD
Utrzymuje się wysoka korelacja funtdolara z eurodolarem. GBPUSD wzrósł bez większej korekty do strefy oporu przy 1,665, gdzie znajduje się 61,8 zniesienie fibo. Linia trendu spadkowego znajduje się nieco powyżej obecnych poziomów w pobliżu kolejnego zniesienia fibo (1,70). Dynamika ruchów jest wysoka, a rynek jest bardzo emocjonalny. W przypadku pogorszenia nastrojów na giełdach i powrotu trendu umocnienia jena, funtdolar powinien powrócić w okolice 1,60.
USDJPY
Jednoczesne osłabienie dolara i jena skutkuje stabilizacją notowań USDJPY poniżej oporu przy 100. Kursy utrzymują się w pobliżu zniesienia 61,8% ostatniej fali spadkowej. Po obniżce stóp w USA i w kilku krajach azjatyckich, rynek spodziewa się obniżki stóp przez bank Japonii w piątek. Po ewentualnej obniżce może nastąpić realizacja zysków i ponowne umocnienie jena. Utrzymuje się wysoka korelacja jena i giełd. Wsparciem w krótkim terminie będzie 96 i dalej 94.
IDMSA.PL