Banki sprawdziły miliony Polaków. Czego szukają?
W ostatnich dwunastu miesiącach banki oraz przedsiębiorcy coraz częściej sięgali po narzędzie, jakim jest Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, sprawdzając aż 8,15 miliona konsumentów. Co ciekawe, wiele z tych osób było weryfikowanych kilkukrotnie. Dlaczego tak się działo?
Z informacji przekazywanych przez BIG InfoMonitor wynika, że w ich bazie znajduje się około 2,1 miliona ludzi zakwalifikowanych jako niesolidni dłużnicy. Ich długi obejmują różnorodne zobowiązania, takie jak nieopłacone rachunki telekomunikacyjne, alimenty, opłaty sądowe, mandaty za jazdę bez biletu, czynsze oraz raty pożyczek. Całe zadłużenie wynosi blisko 47 miliardów złotych.
Banki sprawdzają dłużników
W roku 2023 liczba raportów zaciągniętych w celu oceny zdolności płatniczej konsumentów zwiększyła się o prawie 4 miliony w porównaniu do roku poprzedniego. Ponadto, prawie o milion wzrosła liczba osób poddanych weryfikacji w minionym roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"480 zł co miesiąc". Polacy boją się sezonu grzewczego
Monitorowanie wiarygodności płatniczej stało się popularne we wszystkich grupach wiekowych oraz wśród obu płci. Zaobserwowano jednak pewne tendencje - wzrosło zainteresowanie osobami poniżej 30. roku życia (z 16 do 18 proc.), podczas gdy rzadziej sprawdzano osoby powyżej 70. roku życia (spadek z 7,4 do 6,8 proc.). Warto podkreślić, że niemal połowa poddawanych weryfikacji ma od 31 do 50 lat.
- W zeszłym roku 22 proc., czyli niemal 1,8 mln osób, które zostały sprawdzone, okazały się niesolidnymi płatnikami. Więcej niż co piąta osoba nie regulowała już jakichś zobowiązań, a chciała zaciągnąć kolejne. Taka informacja to spore ograniczenie ryzyka strat dla obsługujących je firm, ale dla dłużnika sygnał, że coś z tą sytuacją należy zrobić - zauważył prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.
O tym BIG musi poinformować dłużnika
Biuro Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor zajmuje się zbieraniem oraz udostępnianiem informacji o wiarygodności płatniczej uczestników rynku. Informuje również, że wpis do rejestru nie może nastąpić bez powiadomienia dłużnika.
Zgodnie z procedurą, na 30 dni przed zgłoszeniem długu o wartości co najmniej 200 zł, dłużnik musi otrzymać pisemną notyfikację, zawierającą informacje o rodzaju zadłużenia oraz BIG, do którego dane zostaną zgłoszone.