Trwa ładowanie...

Bankomat wypłacał za wysokie nominały. Po roku bank ściga klientów

Konwojent pomylił kasetki z pieniędzmi i bankomat wypłacał banknoty o dwa razy wyższym nominale niż powinien. Po roku bank BNP Paribas na oślep wysłał do wszystkich osób, które korzystały z tego bankomatu żądanie zwrotu "nadmiarowej" wypłaty.

Bankomat wypłacał za wysokie nominały. Po roku bank ściga klientówŹródło: fot. JB
d4m4zrn
d4m4zrn

Sprawę opisuje serwis Subiektywnie o Finansach. Do starszego małżeństwa przyszło pismo z banku BNP Paribas z żądaniem zwrotu 500 zł w ciągu 7 dni.

Chodzi o wypłatę gotówki z jednego z bankomatów na Podlasiu w sierpniu zeszłego roku. Bank zorientował się, że przez jakiś czas bankomat wypłacał dwa razy wyższe nominały niż powinien i teraz szuka osób, które miały się w ten sposób bezprawnie wzbogacić.

Bank przyjął prostą zasadę: skoro bankomat wypłacał dwa razy za dużo, to teraz każda osoba, która wypłacała daną kwotę, musi przelać bankowi jej równowartość. "W sytuacji kiedy bankomat wypłaci wyższą kwotę niż ta, którą klient chciał pobrać z urządzenia, czyli gdy mamy do czynienia z wypłatą środków nienależnych, wysłanie wezwania do zwrotu tej nadwyżki jest uzasadnione" - przekonuje bank w odpowiedzi dla portalu.

Obejrzyj: Nierozgarnięci złodzieje. Szuka ich policja

W przypadku opisywanego mężczyzny chodzi o 500 zł, bo właśnie tyle wypłacił. Problem polega na tym, że zdecydowanie zaprzecza, że z bankomatu dostał za dużo pieniędzy.

d4m4zrn

Co ciekawe, bank uzasadnia swoje twarde żądanie zwrotu pieniędzy tym, że transakcja "nie została zgłoszona w ramach postępowania reklamacyjnego".

W razie odmowy, bank prawdopodobnie niewiele będzie mógł zrobić. Bez twardych dowodów, na przykład w postaci zapisu monitoringu, udowodnienie pobrania "nadmiarowej kwoty" będzie bardzo trudne.

Najbardziej poszkodowany w całej sytuacji jest pracownik, który pomylił kasetki z gotówką. Bank nie ukrywa, że został za swoje zaniedbanie ukarany finansowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4m4zrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m4zrn