Trwa ładowanie...
d1wxb9l

Barometr rynku pracy ZPP w I kwartale 2012 wyniósł 49,00 pkt - ZPP, DB Maison

03.01. Warszawa (PAP) - W pierwszym badaniu barometr rynku pracy ZPP wyniósł w I kwartale 2012 r. 49,00 pkt, co oznacza, że w najbliższych miesiącach pracodawcy planują nieznaczne...

Share
d1wxb9l

03.01. Warszawa (PAP) - W pierwszym badaniu barometr rynku pracy ZPP wyniósł w I kwartale 2012 r. 49,00 pkt, co oznacza, że w najbliższych miesiącach pracodawcy planują nieznaczne zmiany niekorzystne dla pracowników - wynika z badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Domu Badawczego Maison. Z badania wynika także, że w najbliższych miesiącach 71 proc. pracodawców nie zamierza zmieniać poziomu wynagrodzeń w firmie, a 53 proc. poziomu zatrudnienia.

"Wskazania Barometru Rynku Pracy ZPP pokazują nastroje wśród przedsiębiorców. W zakresie płac można spodziewać się symbolicznych podwyżek płac dla najbardziej wartościowych pracowników. Na rynku panuje ogromna niepewność i stąd daleko posunięta rezerwa firm do wykonywania jakichkolwiek ruchów. Nikt nie wie co się będzie dalej działo. W uproszczeniu można powiedzieć, że +firmy się przyglądają+" - napisano w komentarzu do badania.

"Ogólnie I falę Barometru Rynku Pracy ZPP można podsumować: firmy będą ograniczać zatrudnienie, płace pozostaną bez większych zmian" - dodano.

d1wxb9l

Wartość komponentu "płace" wyniosła 51,39 pkt.

Z badania wynika, że w najbliższych miesiącach 71 proc. pracodawców nie zamierza zmieniać poziomu wynagrodzeń w firmie, 18 proc. planuje zwiększenie wynagrodzeń, zaś 11 proc. redukcje płac.

Wartość komponentu "zatrudnienie" wyniosła 46,62 pkt.

Z badania wynika także, że 53 proc. pracodawców zamierza utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie, 18 proc. zwiększyć zatrudnienie, zaś 29 proc. je zmniejszyć.

d1wxb9l

Wartość barometru rynku pracy to średnia jego dwóch komponentów dotyczących zatrudnienia i płac. Wartość każdego z tych komponentów została utworzona poprzez wyciągnięcie średniej arytmetycznej z odpowiedzi i przyjmuje wartości od 0 do 100. Wyniki barometru poniżej 50 pkt. oznaczają planowanie zmian niekorzystnych dla pracowników, a powyżej 50 pkt - planowanie działań dla nich korzystnych.

Badanie przeprowadzono w IV kwartale 2011 r. na próbie 812 firm zatrudniających do 250 osób. (PAP)

nik/ asa/

d1wxb9l

Podziel się opinią

Share
d1wxb9l
d1wxb9l