Barroso: Trzeba dyscyplinować finanse, ale skupić się na reformach
Konsolidację finansów należy kontynuować w tempie dostosowanym do sytuacji w każdym kraju, ale państwa UE powinny bardziej skoncentrować swe wysiłki na reformach strukturalnych - powiedział w środę szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.
- Dzięki postępom (w walce z kryzysem - PAP) mamy pole manewru, by zwolnić tempo konsolidacji finansów, zależnie od sytuacji w poszczególnych krajach - oświadczył Barroso. W tym duchu KE zaleciła w środę przyznanie pięciu krajom, w tym Polsce, dodatkowego czasu na zbicie deficytu finansów do poziomu 3 proc.
Barroso dodał, że wynikające z kryzysu problemy socjalne w wielu regionach i nierówności społeczne "stwarzają presję na reformy". Szczególnych wysiłków wymaga walka z bezrobociem wśród młodzieży.
W środę Komisja Europejska zaleciła zdjęcie procedury nadmiernego deficytu wobec pięciu państw UE: Węgier, Włoch, Litwy, Łotwy i Rumunii. Procedurą ponownie powinna zostać objęta Malta. Pozostanie nią objętych 16 państw, w tym Polska. Unijną procedurą nadmiernego deficytu obejmowane są kraje Unii, których deficyt przekracza 3 proc. PKB. Za niezastosowanie się do zaleceń i terminu ograniczenia deficytu krajom strefy euro grożą sankcje finansowe; krajom spoza strefy euro może być zawieszony dostęp do funduszy unijnej polityki spójności.
Wśród zaleceń KE znalazły się także rekomendacje dla strefy euro. Komisja chce, żeby państwa eurogrupy lepiej współpracowały w kwestii polityki gospodarczej.