Trwa ładowanie...
dpbtg2u

BBN: polsko-estońskie konsultacje bezpieczeństwa (komunikat)

...

dpbtg2u
dpbtg2u

26.11. Warszawa - BBN informuje:

Polska i Estonia podzielają pogląd o potrzebie konsolidacji NATO oraz wzmocnienia Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE.

W poniedziałek 26 listopada br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej przyjął doradczynię prezydenta Estonii do spraw bezpieczeństwa Merle Maigre - przebywającą w Polsce ze swoją pierwszą zagraniczną wizytą po objęciu stanowiska.

Głównymi tematami spotkania były kwestie dwustronne, współpraca w ramach NATO i Unii Europejskiej oraz tematyka związana ze wschodnim sąsiedztwem Polski i Estonii. Obie strony wyraziły wolę rozwijania wzajemnych relacji, m.in. poprzez kontynuowanie spotkań w obecnej formule.

dpbtg2u

Szef Biura poinformował swoją estońską odpowiednik o działaniach podejmowanych przez BBN na rzecz wzmocnienia Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE. Podstawą dla takiego działania powinna być nowelizacja Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa z 2003 r. Przekazał, że problematyka ta jest stale obecna w jego ostatnich rozmowach dwu- i wielostronnych, prowadzonych m.in. w ramach współpracy sekretarzy rad bezpieczeństwa państw Grupy Wyszehradzkiej, czy sekretarzy rad bezpieczeństwa państw Trójkąta Weimarskiego. Zaapelował do M. Maigre o wsparcie Estonii dla wypracowania nowej Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa.

Rozmówcy wymienili też poglądy dotyczące przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego po zakończeniu operacji w Afganistanie. Między Polską a Estonią panuje zgoda, że "poafgańskie" NATO powinno skoncentrować się na konsolidacji wewnętrznej, wokół rdzennej misji Sojuszu opartej o art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego.

BBN utrzymuje dobre relacje z administracją prezydenta Estonii. W listopadzie 2011 r. gościem ministra Stanisława Kozieja był poprzednik M. Maigre - Andres Vosman. Dialog bezpieczeństwa prowadzony przez Biuro wpisuje się w całość intensywnych relacji Polski z Estonią oraz pozostałymi państwami bałtyckimi. Warto przypomnieć, że w przededniu szczytu NATO w Chicago prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentami Estonii Toomasem Ilvesem oraz Łotwy Andrisem Berzinsem. W sobotę (24 listopada br.) zakończyła się z kolei wizyta prezydenta B. Komorowskiego na Łotwie.

Polska pozostaje zainteresowana wzmacnianiem bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego. Warto podkreślić stały udział Sił Powietrznych RP w natowskiej misji Air Policing, której celem jest patrolowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Warto również przypomnieć, że przyszłoroczne ćwiczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego Steadfast Jazz 2013 odbędą się w ścisłej kooperacji Polski oraz Estonii, Łotwy i Litwy. Współpraca wojskowa rozwijana jest nie tylko w ramach NATO, ale także w formacie regionalnym, np. w ramach Grupy Północnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

dpbtg2u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpbtg2u