Trwa ładowanie...
d3yexze

BBN ws. polsko-afgańskich rozmów o bezpieczeństwie (komunikat)

...

d3yexze
d3yexze

26.09. Warszawa - BBN informuje:

Sytuacja militarna w Afganistanie w kontekście wzrastającej liczby ataków żołnierzy i policjantów afgańskich na siły ISAF, jak również perspektywy rozwoju sytuacji bezpieczeństwa w tym kraju były tematem rozmów szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego z przebywającym w Polsce szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Islamskiej Republiki Afganistanu.

W środę 26 września br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej przyjął szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Islamskiej Republiki Afganistanu generała Sher Mohammada Karimi'ego.

Minister S. Koziej pogratulował afgańskiej armii postępów, jakie uczyniła w procesie nabywania zdolności do samodzielnego odpowiadania za bezpieczeństwo coraz większej części terytorium Afganistanu. Z kolej gen. S. M. Karimi podziękował za wkład, jaki polscy żołnierze wnoszą w szkolenie i wspieranie Afgańskiej Armii Narodowej (Afghan National Army, ANA).

d3yexze

W trakcie dyskusji omówiono ocenę dotychczasowej współpracy między jednostkami afgańskimi a Polskimi Siłami Zadaniowymi w prowincji Ghazni, jak również szerzej rozumianą sytuację militarną w całym Afganistanie, zwłaszcza w kontekście wzrastającej liczby ataków typu "green on blue" - żołnierzy i policjantów afgańskich na siły ISAF.

Gen. S. M. Karimi szeroko przedstawił kwestię środków podjętych przez stronę afgańską, mających zapobiegać w przyszłości tego typu incydentom. Ujął je w kontekście trzech czynników: błędów i niedopatrzeń strony afgańskiej (w zakresie rekrutacji, selekcji, utrzymywania dyscypliny, czujności kontrwywiadowczej, działalności informacyjnej i wychowawczej); błędów po stronie wojsk ISAF (słaba znajomość kultury, specyfiki życia i zachowań Afgańczyków, lekceważącego, często poniżającego ich traktowania); wyrafinowanej taktyki talibskiej (celowe wykorzystywanie obydwu powyższych słabości). Poruszono także sprawę perspektyw rozwoju sytuacji bezpieczeństwa, jak również zaangażowania międzynarodowego w Afganistanie po 2014 r., po zakończeniu obecnej formuły operacji, prowadzonej pod auspicjami NATO.

Minister S. Koziej poinformował, że Polska rozważa, aby także po 2014 r. wspierać wysiłki Afgańczyków w ich dążeniu do stabilnego rozwoju kraju, m.in. poprzez kontynuowanie doradztwa, jak również dalszy udział w szkoleniu afgańskich sił bezpieczeństwa. Podkreślił jednocześnie, że szczegóły przyszłego zaangażowania Polski, charakteru i skali, zostaną dopiero wypracowane przez polskie władze. W dużej mierze będą one zależały od ustaleń i decyzji, które zostaną podjęte na forum sojuszniczym, a przede wszystkim od woli i zapotrzebowania samych Afgańczyków.

Szef Sztabu Generalnego SZ Afganistanu zapewnił o swoim optymizmie w odniesieniu do przyszłej sytuacji tego kraju i zdolności Afgańskiej Armii Narodowej do wypełniania roli gwaranta stabilności i bezpieczeństwa Afganistanu.

d3yexze

Wcześniej gen. Sher Mohammad Karimi odbył dwustronne rozmowy z ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem oraz z szefem szefa Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysławem Cieniuchem. Delegacja afgańska podczas wizyty w Polsce odwiedzi także m.in. Akademię Obrony Narodowej, Dowództwo Operacyjne, Dowództwo Wojsk Specjalnych oraz Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. Weźmie również udział, w charakterze obserwatora, w ćwiczeniu "Anakonda 12".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d3yexze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yexze