BBN ws. wizyty ministra Szczygły w Olsztynie (komunikat)
...
08.04. Warszawa - Departament Komunikacji Społecznej BBN informuje:
W piątek, 9 kwietnia br., szef BBN minister Aleksander Szczygło weźmie udział w uroczystości poświęcenia 36. Dębów Pamięci w imię Ofiar Polaków, których życie zakończyło się w lasach katyńskich.
Podczas uroczystości, odbywającej się w Gimnazjum nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Olsztynie przy ul. Żytniej 71, szef BBN wręczy ordery państwowe przyznane przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zasłużonym mieszkańcom Olsztyna i okolic.
Ordery państwowe z rąk szefa BBN odbiorą:
- Jutrzenka-Trzebiatowski Antoni OOP III 2. Ciesielski Wojciech OOP IV 3. Lewandowski Zbigniew OOP IV 4. Nowak Barbara OOP IV 5. Poźniak Tadeusz OOP IV 6. Jaryńska Elżbieta OOP V 7. Majewski Wojciech OOP V
Pośmiertnie: 8. Ryszard Langowski OOP IV - córka Helena Kramarska 9. Włodzimierz Romaniuk OOP IV - żona Jadwiga Romaniuk
Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 1976 r. był uczestnikiem głodówki protestacyjnej studentów ART w związku z wydarzeniami w Radomiu. Od września 1980 r. w "Solidarności", członek Komitetu Założycielskiego w ART, następnie przewodniczący KZ. Od marca 1982 r. wielokrotnie zatrzymywany. 6 czerwca 1982 r. skazany na 2 lata więzienia i zakaz prowadzenia zajęć dydaktycznych przez 4 lata. W zakładzie karnym w Braniewie przebywał przez 10 miesięcy. Po zwolnieniu z więzienia był działaczem podziemia (wraz z m.in. Tadeuszem Poźniakiem i Benonem Gazińskim). W 1983 r. powrócił do pracy jako pracownik techniczny. W 1989 r. był senatorem RP z listy olsztyńskiego KO. Autor kilkunastu projektów rezerwatów przyrody, w tym 7 zatwierdzonych przez ministra ochrony środowiska. Od 1998 r. profesor zwyczajny.
Wojciech Ciesielski odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Był założycielem NSZZ "Solidarność" w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, gdzie był odpowiedzialny za propagandę związkową i informację. Współredagował pisma "Rezonans" i "Biuletyn informacyjny". Został internowany 13 grudnia 1981 r. Ze względu na zły stan zdrowia został zwolniony 24 grudnia. Ponownie internowany od 19 lutego do 23 lipca 1982 r. Został zwolniony z pracy na uczelni w 1982 r. Po opuszczeniu obozu internowania w Iławie włączył się w działalność podziemnych struktur "Solidarności". Od 1980 r. zajmował się gromadzeniem i dokumentowaniem dziejów opozycji niepodległościowej. Zebrał bogate archiwum, które aktualnie znajduje się w IPN oraz innych placówkach naukowych. Wspiera wszystkie badania naukowe tamtych czasów, propaguje wiedzę historyczną wśród młodzieży. W latach 1991-1999 był zatrudniony jako dyrektor Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutu Pamięci Narodowej.
Zbigniew Igor Lewandowski odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Kolejarz w Bartoszycach. Był wielokrotnie zatrzymywany przez SB. Nie mógł znaleźć stałej pracy. Został aresztowany 10 września 1985 r. 8 lutego 1986 r. został skazany na 1 rok więzienia i 130 tys. zł grzywny za rozpowszechnianie nielegalnych wydawnictw. Wpadł przez zdjęcie ks. Popiełuszki, które wyprosiła od niego koleżanka konduktorka. Materiały drugoobiegowe znaleziono podczas rewizji jego domu. On sam kolportował głównie "Solidarność Walczącą". Jest jedną z trzech osób w województwie, którym premier Jerzy Buzek, tuż przed końcem urzędowania, przyznał specjalny dodatek do emerytury.
Barbara Nowak z d. Nielipińska odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
We wrześniu 1980 r. była założycielką Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność", jednej z pierwszych organizacji związkowych w oświacie. Angażowała się w pomoc internowanym i więzionym oraz w kolportaż i druk wydawnictw drugiego obiegu. Została internowana 28 sierpnia 1982 r. będąc w zaawansowanej ciąży. Na wolność wyszła 16 grudnia 1982 r. Zajmowała się drukiem pisma "Solidarność Walcząca". Odpowiadała za kolportaż "Rezonansu" - pisma regionu warmińsko-mazurskiego oraz innych niezależnych wydawnictw w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim. Organizowała zbiórkę na rzecz pomocy internowanym i więzionym za przekonania, i ich rodzinom. W domu państwa Nowaków funkcjonowała wypożyczalnia książek niezależnych oficyn wydawniczych.
Tadeusz Poźniak odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pracownik Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie na Wydziale Ochrony Wód. Członek KZ i KR. Został aresztowany 27 stycznia 1982 r. i skazany na 2,5 roku więzienia oraz 2 lata pozbawienia praw publicznych oraz zakaz prowadzenia zajęć dydaktycznych za udział w strajku 13 i 14 grudnia 1982 r. i kolportaż ulotek. Został zwolniony na podstawie prawa łaski w 1983 r. W zakładzie karnym przebywał przez 1 rok i 2 miesiące.
Elżbieta Jaryńska z d. Syniec odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Od września 1980 r. w "Solidarności", przewodnicząca Komitetu Założycielskiego. Od grudnia 1980 r. przewodnicząca KZ w WSO-P. 13-14 grudnia 1981 r. uczestniczyła w I demonstracji pod siedzibą ZR w Olsztynie. Zajmowała się gromadzeniem informacji o internowanych i ich rodzinach. Udzielała pomocy i kolportowała ulotki. 4 stycznia 1982 została tymczasowo aresztowana i osadzona w KW MO w Olsztynie. W marcu 1982 r. została internowana w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi i zwolniona w lipcu 1982 r. Brała udział w manifestacjach i akcjach protestacyjnych. W 1983 r. została skazana przez Kolegium ds. Wykroczeń na karę grzywny za składanie kwiatów pod siedzibą ZR. Została też zwolniona z pracy i do 1984 r. pozostawała bez zatrudnienia. W latach 1984-1986 była księgową w Biurze Rachunkowym. W latach 1986-2000 była bezrobotna. Zaangażowana w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.
Wojciech Antoni Majewski odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pracownik Ośrodka Badań Aparatury Mleczarskiej. Został aresztowany 30 grudnia 1981 r. i skazany w styczniu 1982 r. na 1 rok i 8 miesięcy. Został zwolniony na podstawie prawa łaski w kwietniu 1983 r. W zakładzie karnym przebywał przez 16 miesięcy.
Pośmiertnie.
Ryszard Langowski odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Był głównym inicjatorem założenia "Solidarności" w olsztyńskim radiu, gdzie pracował jako dziennikarz. Jednocześnie aktywnie działał walcząc o dostęp związku do środków masowego przekazu oraz o niezależność mediów, m.in. wspierając strajk w Olsztyńskich Zakładach Graficznych. W grudniu 1981 r. został negatywnie zweryfikowany i zwolniony z pracy. Mimo trudnej sytuacji nie zaprzestawał działać, udzielając pomocy internowanym i więzionym oraz ich rodzinom, współredagując podziemne wydawnictwa, współuczestnicząc w akcjach protestacyjnych. Dom państwa Langowskich był centralnym miejscem spotkań opozycji nie tylko z miasta, ale i regionu. Był człowiekiem o niezłomnych przekonaniach, a jego życzliwość i otwartość oraz niesienie pomocy innym pozostały do dziś w pamięci wszystkich opozycjonistów.
Włodzimierz Walery Romaniuk odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pracownik OZOS "Stomil" skazany na 3 lata więzienia oraz 3 lata pozbawienia praw publicznych za organizowanie i kierowanie strajkiem. Został aresztowany 17 grudnia 1981 r. i zwolniony na podstawie prawa łaski w maju 1983 r. W zakładzie karnym przebywał przez 1,5 roku.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/