Trwa ładowanie...

Będą niższe opłaty za śmieci dla rodzin wielodzietnych w Opolu

Z rozeznania miasta wynika, iż zniżki mogą dotyczyć ok. 2 tys. rodzin wielodzietnych z Opola.

Będą niższe opłaty za śmieci dla rodzin wielodzietnych w OpoluŹródło: WP.PL, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d2cmzr5
d2cmzr5

Od maja 2016 roku rodziny wielodzietne z Opola - z trójką i większą liczbą dzieci - zapłacą za odbiór śmieci o 30 proc. mniej - zapowiedziały władze miasta. Obniżka ma dotyczyć ponad 10,2 tys. opolan. Będzie kosztować budżet miasta ok. 500 tys. zł rocznie.

Wprowadzenie obniżek na opłaty za śmieci dla rodzin wielodzietnych zapowiedzieli na konferencji prasowej w środę prezydent i wiceprezydent Opola oraz przedstawiciele wszystkich klubów rady miasta i przedstawiciel radnych niezależnych.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, omawiając przekazany mediom projekt uchwały ws. zniżek zapowiedział, że będzie ona procedowana na ostatniej w tym roku sesji rady miasta 29 grudnia. - Chcemy zakończyć ten rok mocnym, prorodzinnym i prospołecznym akcentem, a jednocześnie pokazać, że zarząd miasta i radni różnych opcji politycznych mogą wspólnie pracować. Okazuje się, że bez względu na opcję łatwo nam dojść do wspólnego zdania wtedy, kiedy wprowadzane są sprawy społeczne i polityka prorodzinna - zaznaczył.

d2cmzr5

Wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha wyjaśniał, że ze zniżek będą mogły korzystać rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny - z trójką lub większą liczbą dzieci. - Chodzi nam o osoby, które warunki Karty spełniają. Nie muszą natomiast tej Karty mieć, by z naszej ulgi skorzystać - zaznaczał Pietrucha.

Obecnie Opolanie płacą 13 zł od osoby za wywóz odpadów segregowanych i 20 zł od osoby za wywóz odpadów niesegregowanych. Obniżka ma wynieść 30 proc. dotychczasowych opłat. Wiceprezydent i prezydent Opola przyznali, że proponowali obniżkę sięgającą 20 proc. wysokości dotychczasowych opłat, ale do większej ulgi namówili ich radni. Władze miasta na to przystały.

Jak wyliczono w uzasadnieniu uchwały obecnie 5-osobowa rodzina segregująca odpady płaci za to 65 zł, a po zniżce ma płacić 45 zł 50 gr, czyli o 19 zł 50 gr mniej. Dwójka segregujących odpady rodziców z piątką dzieci zapłaci po wprowadzeniu zniżki o 27 zł 30 gr mniej, niż dotąd; a samotny rodzic z trójką dzieci - o 15 zł 60 gr mniej, niż obecnie.

Pietrucha podał, że z rozeznania miasta wynika, iż zniżki mogą dotyczyć ok. 2 tys. rodzin wielodzietnych z Opola. W sumie uprawnionych do nich ma być ponad 10,2 tys. opolan. - Będzie to w naszym odczuciu realne wsparcie, bo mniej więcej jedna dziesiąta mieszkańców miasta będzie mogła z tego narzędzia skorzystać - podkreślił wiceprezydent.

d2cmzr5

Dodał, że uwzględniając czas potrzebny na to, by uchwała weszła w życie i okres ok. 2,5 miesiąca, który miasto chce dać chętnym do skorzystania z ulgi na złożenie stosownych deklaracji, zniżki mają zacząć obowiązywać od 1 maja 2016 roku. Koszt ich wprowadzenia dla budżetu miasta to ok. 500 tys. zł. - Są to pieniądze, które w naszym odczuciu będzie można wygospodarować z tych środków, które w ramach opłat wpływają. Pracujemy też ciągle nad racjonalizacją kosztów związanych z obsługą tego systemu - mówił Pietrucha.

W liczącej 25 radnych opolskiej radzie miasta klub prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego liczy 6 radnych i współpracuje, nie mając formalnie koalicji, z liczącymi po czterech radnych klubami Razem dla Opola (RdO) oraz PiS. PO ma w radzie Opola 9 radnych, a po jednym SLD i mniejszość niemiecka.

Na środowej konferencji prasowej ws. proponowanego wprowadzenia zniżek na opłaty za wywóz śmieci obecni byli szefowie wszystkich klubów radnych w opolskiej radzie miasta: Sławomir Batko (PiS); Krzysztof Drynda (RdO); Łukasz Sowada (Klubu Arkadiusza Wiśniewskiego); Zbigniew Kubalańca (PO) oraz Piotr Mielec (radny niezależny z SLD). Radni pomysł wprowadzenia zniżek poparli i podkreślali m.in., że ulga taka powinna być odczuwalna w budżecie rodzin i że będzie ona kolejnym elementem polityki prorodzinnej miasta.

d2cmzr5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cmzr5