Będą problemy z ładowarkami. Zacznie się po świętach
Od 28 grudnia w życie wchodzą przepisy wprowadzające w Polsce nową unijną dyrektywę. Wprowadza ona obowiązek stosowania jednego uniwersalnego portu do ładowania USB-C. Ładowarki, które mają końcówkę innego typu, nie będą nadawały się do użytku w przypadku urządzeń elektronicznych, które będą pojawiać się w przyszłości na rynku.
18.12.2024 | aktual.: 18.12.2024 08:10
"Uniwersalny port ładowania będzie obowiązkowy w przypadku wszystkich nowych urządzeń objętych zmianami, czyli: smartfonów, tabletów, konsol, czytników e-booków, klawiatur, myszek, głośników, aparatów cyfrowych, nawigacji, a także słuchawek. Nowe laptopy będą musiały być wyposażone w owe gniazdo od 28 kwietnia 2026 r." - czytamy w "Fakcie".
Dziennik podkreśla, że celem dyrektywy jest ograniczenie liczby elektrośmieci. Dzięki wprowadzeniu jednego portu do ładowania, użytkownicy będą także mogli w przyszłości używać jednej ładowarki do ładowania wielu różnych sprzętów elektronicznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Dyrektywa RED reguluje zasady dotyczące sprzedaży ładowarek w zestawie z urządzeniami. Producenci muszą dać użytkownikowi wybór, czy chce nabyć urządzenie z ładowarką, czy bez" - przypomina "Fakt".
Prokonsumenckie dyrektywy UE
Dyrektywa RED została opublikowana przez Unię Europejską 7 grudnia 2022 roku. Nakazuje ona krajom członkowskim, w tym Polsce, wdrożenie przepisów dotyczących ujednolicenia standardów ładowania. Termin ich wprowadzenia upłynął 28 grudnia 2023 r., co oznacza że nasz kraj wdraża przepisy z opóźnieniem.
Przypomnijmy, że trwają również prace nad wdrożeniem innej dyrektywy - o prawie do naprawy towaru. Termin transpozycji wyznaczony przez UE mija 31 lipca 2026 r. Jedną z głównych zmian będzie zobowiązanie producentów do do naprawy uszkodzonego sprzętu, o ile będzie to możliwe. Producenci będą musieli także udostępniać części zamienne niezależnym serwisom naprawczym, co może wpłynąć na obniżenie cen napraw.
Prace nad wdrożeniem dyrektywy do polskiego prawa prowadzi UOKiK. - Prace nad jej wdrożeniem rozpoczynamy od przeprowadzenia prekonsultacji z rynkiem oraz z właściwymi resortami, tak aby poznać różne stanowiska m.in. podmiotów, na których funkcjonowanie wpłynie, a także organizacji konsumenckich i trzeciego sektora - tłumaczyło nam niedawno biuro prasowe Urzędu.