Trwa ładowanie...

Będą zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Zobacz, co planuje ministerstwo

Rząd rozważa również możliwość korzystania z Karty, przez te wielodzietne rodziny, w których część dzieci jest już dorosła. Minister Rafalska zaznaczyła, że odchowanie dzieci nie zmienia faktu, iż jest to rodzina wielodzietna.

Będą zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Zobacz, co planuje ministerstwoŹródło: Eastnews, fot: M.Lasyk/REPORTER
d1v5s5n
d1v5s5n

Karta Dużej Rodziny będzie bardziej nowoczesna - zapowiada minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Minister powiedziała, że rząd pracuje nad możliwością składania wniosków online. Opracowuje też aplikację na smartfony.

Rząd rozważa również możliwość korzystania z Karty, przez te wielodzietne rodziny, w których część dzieci jest już dorosła. Minister Rafalska zaznaczyła, że odchowanie dzieci nie zmienia faktu, iż jest to rodzina wielodzietna.

Minister wyjaśniła też, iż pozyskiwaniem partnerów Karty zajmuje się organizacja pozarządowa. Przetarg wygrał Związek Dużych Rodzin "3+". Prezes Związku Joanna Krupska wychowała siedmioro dzieci. Jak podkreśliła, to bardzo ważne, by duże rodziny postrzegane były jako dobro społeczne. Dodała, że takie rodziny same też powinny zabiegać o to, by partnerów Karty było coraz więcej. Zachęca duże rodziny do negocjacji z firmami w tej sprawie.

d1v5s5n

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin z trójką i więcej dzieci z którego korzysta ponad 1,7 mln Polaków. Został wprowadzony w 2014 roku. Start programu nie był najlepszy, ponieważ jak wynika z raportu NIK, która zbadała jego działanie, w 2015 r. wydano zaledwie 27 proc. zarezerwowanych na niego środków budżetowych.

Rodziny wielodzietne mogą liczyć na przykład na tańsze bilety na wydarzenia kulturalne i sportowe, wystawy czy przejazdy komunikacją miejską. Posiadanie karty ułatwia dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia.

Karta Dużej Rodziny uprawnia także do zniżek w ok. 13 tys. punktach handlowych i usługowych u 1,5 tys. partnerów. Jej posiadacze mogą robić tańsze zakupy w sklepach m.in. Carrefour, Piotr i Paweł, Simply Market.

Do tego w ofercie Karty Dużej Rodziny jest 450 stacji benzynowych Lotosu, który przystąpił do programu już w grudniu 2014 r. oraz 1759 stacji Orlenu, który zniżki wprowadził rok później. Można tam liczyć na tańsze paliwo i rabaty np. w myjniach.

Ostatnio do programu przystąpiła sieć Lidl. Karta będzie honorowana w Lidlu od 3 do 30 kwietnia we wszystkich sklepach w Polsce i pozwoli na zakupy ze zniżką 10 proc. na świeże owoce i warzywa, bakalie oraz mąki.

d1v5s5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v5s5n