Będzie abolicja abonamentowa? Polacy i tak jej nie chcą!
W piątek poinformowaliśmy o wielce prawdopodobnej abolicji abonamentowej. Większość internautów wypowiadających się w tej sprawie w komentarzach pod artykułem twierdzi jednak, że dłużnicy powinni oddać TVP pieniądze.
- Czy to znaczy, że ci którzy płacili byli jeleniami? - retorycznie pytał pod tekstem o możliwej abolicji abonamentowej internauta rogacz.
Przypomnijmy, w piątek napisaliśmy, że osoby, które nie płaciły dotąd abonamentu, mogłyby zostać objęte abolicją abonamentową. Dotyczyłaby ona gospodarstw domowych, które miały zarejestrowany odbiornik RTV, ale od kilku lat nie płaciły opłaty na media publiczne. Z abolicji mogłyby skorzystać na przykład osoby, które przestały opłacać abonament, bo z racji wieku uzyskały prawo do zwolnienia z opłaty, a nie zgłosiły tego na poczcie (tutaj poznasz szczegóły>>)
.
Jednak zdaniem wielu internautów anulowanie długu to pomysł niesprawiedliwy.
- Żadnej abolicji, płacę regularnie i nie widzę powodu, aby darować komukolwiek dług. Jak pożyczam kasę, to oddaję. Wejść wszystkim dłużnikom na konto i wyrwać im te pieniądze - napisał Śląskdolny.
- Ja płacę zawsze abonament i znów uczciwy obywatel zostaje frajerem! - wtórował mu Darek.
- Nagroda dla nieuczciwych! Wniosek prosty: płaciłam i płacę i teraz okazało się, że jestem kretynką. Inni nie płacili i żadna kara ich nie spotka. Ile rzeczy przez te lata kupiłabym dla dzieci, gdybym co miesiąc nie płaciła abonamentu. No cóż... nie opłaca się u nas być uczciwym - żali się Lidka.
- Jak będzie abolicja, to ja przestaję płacić przez następne 35 lat. Przez 35 lat płaciłem abonament - grozi Zbycho.
Wiele osób twierdzi też, że gdyby doszło do abolicji, to oni zaskarżą takie prawo do Trybunału Konstytucyjnego. Większość internautów uważa, że właśnie niesprawiedliwe potraktowanie uczciwie płacących to główny problem abolicji. Obecnie według danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji niezapłacony abonament wraz z odsetkami to ponad 2,2 mld zł. Opłatę uiszcza około miliona zarejestrowanych gospodarstw domowych, choć według szacunków robić to powinno aż 10 mln.
Zdaniem wypowiadającego się dla WP.PL medioznawcy prof. Tadeusza Kowalskiego abolicja powinna być zachętą do opłacania nowej opłaty audiowizualnej.
- Można zaproponować, że w momencie wpłynięcia na konta KRRiT opłaty rocznej ta odstąpi od ścigania i ściągania zaległego abonamentu. Na pewno zachęci to do uiszczania nowej opłaty - tłumaczy.
Jeszcze inny pomysł mają internauci. Ich zdaniem premiować powinno się nie osoby, które nie płaciły abonamentu, ale te które dotychczas go uiszczały.
- Od lat płacę abonament i nie mam zaległości, to może jak wprowadzą nowy, to nie będą pobierać mi przez jakiś czas i będzie sprawiedliwie. Nie może być tak, że ktoś kto płacił będzie za to jakby ukarany. Ja z tego powodu, że płaciłem nie zbiednieję i niech sobie będzie ta abolicja, ale dlaczego zostałem ukarany? - pyta i proponuje nowe rozwiązanie Benek.
Jak sprawa abolicji się skończy, zależy tylko od naszych posłów. Obecnie projekt ustawy o zamienia abonamentu na opłatę audiowizualną jest u marszałka sejmu. Kiedy zaczną się nad nim prace - na razie nie wiadomo.