Trwa ładowanie...
czas pracy

Będzie dodatek za pracę w sobotę. Ile wyniesie?

Przy pensji pracownika np. 4 tys. zł brutto, dodatek za pracę w
sobotę mógłby wynieść ok. 300 zł brutto - takie wyliczenia przeprowadzili autorzy projektu o wynagrodzeniu za pracę w dniu od niej wolnym.

Share
Będzie dodatek za pracę w sobotę. Ile wyniesie?
Źródło: fotolia.pl
dlcsv9q

Przy pensji pracownika np. 4 tys. zł brutto, dodatek za pracę w sobotę mógłby wynieść ok. 300 zł brutto - takie wyliczenia przeprowadzili autorzy projektu o wynagrodzeniu za pracę w dniu od niej wolnym.

Sejm podczas najbliższego posiedzenia zajmie się projektem posłów Platformy Obywatelskiej. Według opozycji i związków zawodowych projekt w praktyce oznacza powrót do pracy przez sześć dni w tygodniu.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zaprzecza takiej opinii. Szef resortu zapewnił, iż zmiana nie oznacza powrotu do sześciodniowego tygodnia pracy.

dlcsv9q

- Niestety w przestrzeni medialnej i informacyjnej powstało zamieszanie. Rozmawiałem też z kolegami i koleżankami z PO. Nie ma w tym projekcie sześciodniowego tygodnia - wyjaśnił Kosiniak-Kamysz. - Tydzień pracy jest pięciodniowy i to się nie zmieni. Nie po to były pewne zmiany, które zaszły wiele lat temu, żeby wracać do złego kierunku. W żadnym razie nie będzie zgody na sześciodniowy tydzień pracy.

Autorzy projektu przekonywali, że zmiana jest propracownicza i likwiduje lukę w polskim prawie przez umożliwienie wypłaty wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy. PO przypomniało, że w Kodeksie pracy jest obecnie możliwość płacenia za pracę w niedzielę czy w święta, ale nie za dzień wolny.

Dwa artykuły projektowanej nowelizacji Kodeksu pracy zakładają, że za pracę w dniu wolnym od pracy, którym zwykle jest sobota, przysługiwałby dodatek do wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę. Dodatek byłby wypłacany na wniosek pracownika lub w razie braku możliwości udzielenia mu dnia wolnego. Zmiany miałyby wejść w życie 30 dni od ogłoszenia.

Obecnie przepisy przewidują, że pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu od niej wolnym "wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy", przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

dlcsv9q

Podziel się opinią

Share
dlcsv9q
dlcsv9q