Trwa ładowanie...

Będzie łatwiej o fundusze do walki z kryzysem

Komisja Europejska przyjęła w środę propozycję uproszczeń w polityce spójności - tak, by ułatwić wykorzystanie unijnych funduszy do walki z kryzysem gospodarczym i rosnącym bezrobociem.

Będzie łatwiej o fundusze do walki z kryzysemŹródło: AFP
d4ikw2b
d4ikw2b

W pakiecie znalazła się kwestionowana przez Niemcy propozycja, by w latach 2009-2010 KE finansowała w 100 proc. (czyli bez wkładu narodowego) projekty mające na celu wsparcie bezrobotnych, w tym szkolenia.

Współautorami pakietu są polski komisarz do spraw regionalnych Paweł Samecki oraz czeski komisarz do spraw zatrudnienia Vladimir Szpidla.

_ Celem tych nowych środków jest wyciągnięcie ręki ku regionom Europy, by pomóc im szybciej przezwyciężyć kryzys _ - oświadczył Samecki.

d4ikw2b

Pakiet zawiera szereg propozycji ułatwiających i przyspieszających wykorzystanie funduszy spójności z budżetu 2007-13, w tym zmniejszanie obciążeń administracyjnych. Na ich przyjęcie będą musiały zgodzić się większością kwalifikowaną kraje członkowskie.

Najbardziej kontrowersyjna propozycja dotyczy zwiększenia finansowania unijnego do 100 proc. przy projektach dotyczących aktywizacji bezrobotnych. Niemcy, największy płatnik do unijnej kasy, już zasygnalizowały, że nie zgodzą się, by UE w całości finansowała projekty dla bezrobotnych z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Obecnie obowiązuje zasada, że beneficjenci unijnej pomocy muszą pokryć około 25-50 proc. kosztów projektów realizowanych przy wsparciu funduszy.

By wyjść naprzeciw zastrzeżeniom Niemiec, KE zaproponowała, by kraje, które skorzystają z oferty 100-procentowego finansowania projektów w latach 2009-10, w kolejnych latach musiały odpowiednio zwiększyć wkład narodowy w projekty unijne. Tak, by nie zaburzyć ogólnego podziału funduszy w polityce spójności na "koperty" narodowe na lata 2007-13.

Przewodniczący KE Jose Barroso już 3 czerwca ogłosił strategię ograniczania wpływu kryzysu na zatrudnienie w UE, zapowiadając, że na wsparcie osób dotkniętych utratą pracy Komisja przeznaczy 19 mld euro. Choć pieniądze te nie są "świeżymi" funduszami, od dawna są zaplanowane w budżecie EFS, to KE chce, by były wydane w przyspieszonym trybie m.in. na szkolenia pomagające przekwalifikować się osobom szukającym pracy.

Inga Czerny

d4ikw2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ikw2b