Będzie trudniej o rentę
Rząd przyjął nowelizację ustawy o
systemie ubezpieczeń społecznych, która w 2005 r. pozwoli
zwiększyć wpływy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o 132 mln zł -
podało Centrum Informacyjne Rządu.
02.02.2005 07:07
Rząd przyjął nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która w 2005 r. pozwoli zwiększyć wpływy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o 132 mln zł - podało Centrum Informacyjne Rządu.
Celem nowelizacji jest zrównanie pozycji rynkowej rencistów pracujących na podstawie umowy o pracę z rencistami prowadzącymi działalność pozarolniczą.
Rząd proponuje m.in., aby renciści, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, podlegali ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej na takich samych zasadach, jak inne osoby prowadzące taką działalność, nieposiadające ustalonych uprawnień emerytalnych.
"Proponowane zmiany mają na celu nie tylko zabezpieczenie źródeł dochodów dla tych osób na okres starości, ale także zwiększenie wpływów do FUS" - czytamy w komunikacie.
Rząd znowelizował również ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która ma utrudnić przechodzenie na rentę. Projekt zakłada, że niezdolność do pracy będzie orzekana na okres nie dłuższy niż 5 lat. Możliwe będzie przedłużenie tego prawa.
Jeśli w dniu poprzedzającym badanie w celu przedłużenia prawa do renty renciście brakuje nie więcej niż 5 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, prawo do renty zostanie przyznane do osiągnięcia tego wieku. Jest to wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Nie będzie to jednak dotyczyć renty rodzinnej, renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej oraz renty inwalidy wojennego (renty kombatanckiej).
"Zmiana przepisów w tym zakresie umożliwi systematyczną kontrolę prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy. Spowoduje też, że renty będą przyznawane osobom, które faktycznie są niezdolne do pracy" - czytamy w komunikacie.
Rząd zaproponował też zmianę w zasadzie naliczania zasiłku pogrzebowego. Obecnie zasiłek ten wynosi 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, a jego wysokość zmienia się co trzy miesiące, wraz ze zmianą wysokości przeciętnego wynagrodzenia.
Nowelizacja zakłada, że kwota zasiłku pogrzebowego będzie podwyższana corocznie od 1 marca wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym. (ak)