Bez korekty
Mimo najwyższego od czterech lat zamknięcia DJIA w piątek w USA, do czego przyczyniły się bardzo dobre dane z rynku pracy, początek dnia w Europie przyniósł nieznaczne spadki głównych zachodnioeuropejskich indeksów.
Zauważalna presja na osłabienie euro oraz sprzedaż akcji miały związek z przedłużającymi się bez sukcesu negocjacjami między Grecją a prywatnymi inwestorami, co od piątku zaczęło wzmagać nerwowość na rynkach. Między innymi te problemy były również głównym przedmiotem spotkania czołowych przedstawicieli Francji i Niemiec w Paryżu. Nie przyniosło ono jednak przełomowych decyzji, ale klimat inwestycyjny nieco się w jego wyniku ocieplił. Uspokojenie nastrojów przyniosły również lepsze dane z Niemiec, gdzie zamówienia w przemyśle w grudniu wzrosły bardziej od oczekiwań. W efekcie skala spadku na rynkach po południu się ustabilizowała, a indeksy na GPW odrobiły poranne płytkie spadki i nieśmiało przedostały się do zielonej strefy. Mocno stonowany i kontrolowany spadek indeksów za oceanem po otwarciu utrzymał spokojną atmosferę na GPW, przez co finisz WIG oraz WIG20 wypadł nad wyraz pozytywnie. Przy braku realnej podaży oba indeksy zyskały odpowiednio 0,84 i 0,67 procent.
Stosunkowo niewielka zmienność i jednocześnie wartość obrotu towarzyszyła wymianie akcji największych spółek na warszawskim parkiecie. Z presją związaną z przeceną miedzi na światowym rynku borykał się w trakcie sesji KGHM, jednak ostatecznie skala przeceny jego kursu okazała się symboliczna. Podobnie, choć z większą determinacją, podaż dyktowała warunki w przypadku akcji PGNiG, którego kurs tracił kolejną już z rzędu sesję, po tym jak oddala się termin podniesienia stawek w taryfach gazowych. Ostatecznie jednak finisz przyniósł odbicie gdy kurs udanie przetestował wsparcie techniczne. Ponadto poniżej poziomu piątkowego zamknięcia handlowano między innymi akcjami PKO BP, TPSA, TVN-u, Getinu, PBG oraz Bogdanki. Na przeciwnym biegunie znalazły się dzisiaj przede wszystkim akcje BHW (1,98%), który opublikował nieoczekiwanie lepsze od oczekiwań wyniki za czwarty kwartał ubiegłego roku. Jeszcze większa skala wzrostu miała miejsce w przypadku GTC (9,4%), którego kurs bez napływu istotnych informacji wraca po
kilkudniowej korekcie do trendu wzrostowego. Relatywną siłę pokazały również akcje Pekao, Lotosu, BRE Banku, PGE, JSW i Kernela.
W grupie spółek o mniejszej kapitalizacji przypomniały o sobie akcje Komputronika, który po publikacji wyników sprzedaży w styczniu wystrzelił o 26 procent. Jeszcze więcej, bo aż 32 procent, zyskały akcje Intersportu, któremu sprzedaż w styczniu podskoczyła prawie o 30 procent w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Wyraźna zwyżka towarzyszyła również wymianie takich spółek, jak: CEDC, Astarta, Integer.pl, Barlinek oraz Rafako. Dotacja 6 mln złotych na rozwój produktów wywołała skok obrotów i kursu Cormaya. Z kolei w słabszych nastrojach mogli być dzisiaj posiadacze akcji Midasa (-3,7%) po zapowiedziach szczegółów emisji, która ma przynieść do 1,2 mld nowych akcji z ceną 0,70 PLN.
Choć zachowanie rynku oceniam wciąż pozytywnie, to ostatnie zachowanie indeksów nosi w moim odczuciu znamiona pewnego zmęczenia. Utrzymujący się jednak wciąż globalnie znakomity klimat nie pozwala naszemu parkietowi na razie na pogłębienie cofnięcia, jednak ryzyko takiej przeceny rośnie. Przy braku realnej podaży trochę bezkarny popyt na razie utrzymuje wciąż wysokie wyceny spółek. Mimo wszystko, po tym jak główne barometry dotarły do zakładanych przeze mnie poziomów oporu, oczekiwałbym niezbyt gwałtownej i dotkliwej korekty, która sprawdziłaby WIG20 w rejon 2280-2300 punktów. W przypadku realizacji scenariusza kontynuacji zwyżki czeka nas wspinaczka po ścianie strachu, bez udziału części inwestorów. Warto odnotować wciąż znakomite nastroje w grupie spółek o najmniejszej kapitalizacji, czego potwierdzeniem jest dzisiejsza zwyżka sWIG80, który wzrósł najwięcej ze wszystkich indeksów. Korzystający wciąż z dobrego klimatu barometr ten jest najwyżej od 5 sierpnia 2011 roku.
Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |