Trwa ładowanie...
zdrowie
08-07-2019 09:24

Bez osadu i nieświeżego oddechu. Jest alternatywa dla tradycyjnych papierosów

E-papierosy i podgrzewacze tytoniu nie przebarwiają zębów i nie pozostawiają przykrego zapachu – wynika z najnowszych badań naukowców z Southampton w Wielkiej Brytanii. Ale co najważniejsze - produkty tytoniowe nowej generacji są realną alternatywą dla bardziej szkodliwych papierosów.

Bez osadu i nieświeżego oddechu. Jest alternatywa dla tradycyjnych papierosówŹródło: mat.pras.
d48f3ps

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z ośrodka badawczego British American Tobacco w Southampton e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu powodują znacznie mniejsze przebarwienia zębów i skóry w porównaniu do tradycyjnych papierosów. Para i dym wydzielane przez produkty nowej generacji nie osadzają się także na tkaninach czy tapetach w pomieszczeniach. Rezultaty najnowszych badań naukowcy przedstawili podczas Global Forum on Nicotine w Warszawie.

Dym, który nie barwi

W odróżnieniu od tradycyjnych papierosów w produktach nikotynowych nowej generacji nie dochodzi do procesu spalania tytoniu. A to właśnie toksyny zawarte w papierosowym dymie są dla palaczy najbardziej niebezpieczne. Uzależnionych od nikotyny zabijają substancje smoliste.

Dym i para, które pojawiają się podczas używania e-papierosów czy podgrzewaczy tytoniu są mniej złożone i zawierają znacznie niższe poziomy substancji toksycznych (mówimy o redukcji na poziomie nawet 90-95 proc.). Również zapach utrzymujący się na dłoniach czy ubraniach użytkowników jest mniej intensywny. To wszystko sprawia, że osoby postronne – bliscy czy współpracownicy – są mniej narażeni na szkodliwe i nieprzyjemne doznania.

d48f3ps

Za przebarwienia zębów odpowiada smoła zawarta w dymie papierosowym. Ta sama smoła osadza się także na ścianach pomieszczeń, skórze palacza i innych materiałach.

Naukowcy z BAT sprawdzili również jak zachowuje się para i dym wydzielane przez e-papierosy i podgrzewacze tytoniu. Przetestowali całą gamę materiałów, w tym próbki tapet, skóry świni oraz bydlęce szkliwo. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – aerozol z produktów tytoniowych nowej generacji nie barwi.

– Brak spalania i znacznie zmniejszona emisja substancji szkodliwych w porównaniu do tradycyjnych papierosów przekłada się na mniejszą ilość materiału, który się osadza i odpowiada za nieprzyjemny zapach – zwraca uwagę John McAughey z BAT.
Badania pokazują, że przestawienie się z tradycyjnych papierosów na produkty tytoniowe nowej generacji może przynieść konsumentom konkretne korzyści związane z higieną osobistą i kwestiami społecznymi. Nieprzyjemny zapach sprawia, że wielu niepalących od palaczy stroni.

Dziś ośrodki badawcze stoją przed kolejnym wyzwaniem – badaniami nad długofalowym wpływem produktów tytoniowych nowej generacji na zdrowie jamy ustnej ich użytkowników.

d48f3ps

Mniej szkodliwe zamiennik

Produkty tytoniowe nowej generacji mogą być realną alternatywą dla tradycyjnych papierosów, które są w tej chwili najbardziej szkodliwym sposobem dostarczania nikotyny.

Na świecie jest około miliarda palaczy (w Polsce ok. 9 mln) i – jak szacują eksperci – te liczby pozostaną bez zmian także w 2025 roku. Tymczasem palenie jest głównym czynnikiem powodującym zgony z powodu chorób niezakaźnych.

Z badań Eurobarometr 2017 wynika, że 47 proc. tych, którzy próbowali zerwać z nałogiem najpierw przestawiło się na e-papierosy.
Dziś na polskim rynku dostępne są zarówno e-papierosy, jak i podgrzewacze tytoniu (np. technologia glo od BAT). Co więcej koncerny tytoniowe wciąż inwestują ogromne środki w ich rozwój.
W ostatnim czasie na sklepowe półki trafił Vype ePen 3. Działający w systemie zamkniętym e-papieros składa się jedynie z dwóch elementów: samego urządzenia i wymiennego wkładu. Użytkownicy nie muszą już napełniać wkładu płynem, wystarczy włożyć go do urządzenia. Wkłady dostępne są w różnych smakach, zawierają także dwa poziomy nikotyny.

Vype ePen 3 mat.pras.
Vype ePen 3 Źródło: mat.pras.

Na rynku pojawia się coraz więcej zamienników dla papierosów. Vype ePen 3 można kupić w Polsce od czerwca

– To zaawansowane urządzenie zebrało pozytywne recenzje. Produkt może być prawdziwą alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Tym samym powiększamy nasz wybór potencjalnie mniej szkodliwych produktów – mówi Sacha Ruffier, dyrektor zarządzający British American Tobacco Polska.

d48f3ps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48f3ps