Bez wyjaśnień, gdy fiskus koryguje PIT

Niewielkie błędy rachunkowe popełnione przez osoby fizyczne w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego urząd skarbowy może poprawić sam.

Bez wyjaśnień, gdy fiskus koryguje PIT
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

26.09.2009 | aktual.: 26.09.2009 08:31

Ci, którzy dostaną przesyłkę z urzędu skarbowego z korektą swojego PIT, nie powinni się dziwić. Uprawnienie do korygowania deklaracji podatkowych poprzez dokonywanie poprawek i uzupełnień przysługuje organom podatkowym już od września 2005 r.

Chodzi o art. 274 § 1 ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim fiskus może poprawić zeznanie, które zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Wolno mu też nanieść poprawki, jeśli druk wypełniono w sposób niezgodny z ustalonymi wymaganiami.

Kiedy urzędnik, kiedy podatnik

W zależności od popełnionych uchybień organ może skorygować taką deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień. Pod tym jednak warunkiem, że zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza 1 tys. zł.

Potem uwierzytelniona kopia skorygowanej deklaracji trafia do podatnika, który w ciągu 14 dni od jej doręczenia może wnieść sprzeciw do urzędu skarbowego. Jeżeli tego nie uczyni, to po upływie kolejnych dwóch tygodni korekta wprowadzona przez urząd jest traktowana tak, jakby została złożona przez samego podatnika.

Organ podatkowy może też po stwierdzeniu błędów w rozliczeniu (w rezultacie czynności sprawdzających) zażądać od zainteresowanego samodzielnego naniesienia poprawek. Wówczas razem z korektą podatnik musi złożyć na piśmie niezbędne wyjaśnienia. Mianowicie ma podać powody, dla których informacje zawarte w zeznaniu musiały być poprawione. Pamiętać jednak należy, że skorygowanie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy, co niewątpliwie stanowi duże ułatwienie dla samych podatników, ma też niestety złe strony.

Dobre i złe strony

W takiej bowiem sytuacji oczekiwanie na zwrot nadpłaconego podatku ulega wydłużeniu aż do trzech i pół miesiąca. Normalnie, kiedy korekty dokonuje sam podatnik, termin na zwrot wydłuża się o trzy miesiące liczone od dnia korekty. Skąd ta różnica?

Chodzi o to, że termin, w którym powinna zostać zwrócona nadpłata, liczy się od dnia, w którym upłynął termin na wniesienie do urzędu skarbowego sprzeciwu wobec korekty sporządzonej przez urzędnika. Podatnik ma na to 14 dni od doręczenia mu przez urząd uwierzytelnionej kopii skorygowanego zeznania.

Grażyna J. Leśniak
Rzeczpospolita

| Stanisław Walenta, radca prawny w kancelarii Krawczyk i Wspólnicy Uprawnienie organu podatkowego do samodzielnego skorygowania deklaracji jest uzależnione od charakteru i zakresu uchybień oraz ograniczone kwotowo. Warto podkreślić, że orzecznictwo sądów administracyjnych za wskazane w art. 274 ordynacji błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki uznaje tylko takie, które wynikają wprost z deklaracji, bez potrzeby konfrontacji z dokumentami źródłowymi będącymi podstawą danych wykazanych w zeznaniu. Ponadto w każdym wypadku, kiedy zachodzą warunki do zastosowania przez organ trybu przewidzianego w tym przepisie, ale kwota zmiany wysokości zobowiązania podatkowego przekracza 1 tys. zł, organ ma obowiązek zwrócić się do zainteresowanego o złożenie wyjaśnień i dokonanie korekty deklaracji. |
| --- |

urządbłądfiskus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)