Trwa ładowanie...
oprac. Adam Janczewski
28-08-2018 16:25

Bezpieczne grzybobranie. Sanepid ostrzega - po zatruciu zakazane są mleko i alkohol

Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o ostrożność podczas zbierania grzybów. Przypomina, że w sanepidzie specjaliści mogą sprawdzić, co przynieśliśmy z lasu. Wyjaśnia też, jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku zatrucia grzybami.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Bezpieczne grzybobranie. Sanepid ostrzega - po zatruciu zakazane są mleko i alkoholŹródło: GIS, fot: GIS
dfa3tl6
dfa3tl6

W większości stacji sanitarno-epidemiologicznej pełnią dyżury grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące.

Warto o tym pamiętać, bo wynika z danych GIS w ubiegłym roku grzybami zatruły się 24 osoby - wszystkie trzeba było hospitalizować.

Jak wskazuje sanepid, główną przyczyną zatruć grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów.

Inspektorat podkreśla, że pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się od kilku do kilkunastu godzin po spożyciu grzybów. Najczęściej to: nudności, wymioty, ból brzucha i głowy, podwyższona temperatura ciała.

dfa3tl6

GIS podkreśla, że jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, nie wolno ich bagatelizować. Po pierwszych objawach należy jak najszybciej przewieźć chorego do szpitala, lub skontaktować się z numerem alarmowym 999 lub 112.
Sanepid zaznacza, że liczy się czas - zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci.

Zobacz: Wyrywanie i zbieranie chronionych gatunków. Na grzybach możesz dostać mandat

W oczekiwaniu na pomoc medyczną, można np. sprowokować wymioty. Nie należy osobie z objawami zatrucia podawać mleka i alkoholu, ponieważ przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.

Hospitalizacja w przypadku zatruć grzybami trwa od kilku do kilkunastu tygodni.

dfa3tl6

Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są na skutek zjedzenia muchomora sromotnikowego, który mylony z: kanią czubajką, czy gąską zieloną.

GIS zaleca zbieraczom korzystanie z atlasu grzybów, czy aplikacji mobilnych. Jeżeli nie jesteśmy jednak pewni co mamy w koszyku, w większości stacji sanitarno-epidemiologicznych możemy skorzystać z pomocy specjalistów: grzyboznawców, którzy posiadają uprawnienia do oceny grzybów świeżych i suszonych, a także klasyfikatorów grzybów, którzy posiadają uprawnienia do oceny wyłącznie grzybów świeżych.

W naszym kraju oficjalna lista ministra zdrowia zawiera 47 gatunków grzybów jadalnych dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych.

dfa3tl6

Jak wynika z ostatniego raportu GUS z 2017 roku, do skupów trafiło w sumie ponad 3,8 tys. ton grzybów leśnych. Dane te nie uwzględniają grzybów, które trafiają bezpośrednio do polskich kuchni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dfa3tl6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfa3tl6