Trwa ładowanie...

Bezpieczni na zakupach. Ministerstwo przypomina zasady bezpieczeństwa

Maseczki nie służą prewencji, znacznie ważniejsze jest zachowanie zasad higieny i nie przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Ministerstwo rozwoju przypomina handlowcom najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Bezpieczni na zakupach. Ministerstwo przypomina zasady bezpieczeństwaŹródło: PAP, fot: Rafał Guz/ PAP
d2yrgp8
d2yrgp8

Ministerstwo Rozwoju przypomina pracownikom obiektów handlowych podstawowe zasady zapobiegania zarażeniom koronawirusem. W obiektach handlowych zaleca się:
1) Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).

2) Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych.

3) Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów handlowych wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60 proc.).

Obejrzyj: Koronawirus w Zielonej Górze. Księża przypominają wiernym zasady higieny

4) Upewnić się, że osoby przebywające w obiektach handlowych mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.

d2yrgp8

5) Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.

6) Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.

7) Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu bhp.

8) Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.

9) Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 proc.).

d2yrgp8

Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku, ani na produkty spożywcze.

10) Zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne:

- powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze) także wózki, koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;

- wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem.

d2yrgp8

Ministerstwo przypomina, że osoby zdrowe nie powinny nosić maseczek ochronnych. Są one przeznaczone dla chorych. Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2yrgp8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yrgp8