"Bezrobocie na koniec 2006 r. nie przekroczy 16,2 proc."
Ministerstwo Pracy spodziewa się, że stopa
bezrobocia na koniec roku nie przekroczy prognozowanych 16,2 proc.
- powiedziała dziennikarzom w środę minister pracy Anna Kalata.
Ministerstwo Pracy spodziewa się, że stopa bezrobocia na koniec roku nie przekroczy prognozowanych 16,2 proc. - powiedziała dziennikarzom minister pracy Anna Kalata.
_ Mamy świadomość tego, że jesienią kończą się prace sezonowe, a rokrocznie w tym okresie bezrobocie rośnie. Na koniec roku prognozowaliśmy, że bezrobocie wyniesie 16,2 proc., nie sądzę, żebyśmy przekroczyli tę wartość _ - powiedziała.
Według danych resortu, stopa bezrobocia w sierpniu spadła do 15,6 proc. z 15,7 proc. w lipcu tego roku.
_ Wrzesień pokaże na ile dynamicznie jesienią będzie rosło bezrobocie. Zobaczymy, czy wzrost się już zacznie, czy będziemy obserwować stabilizację _ - powiedziała Kalata.
_ Resort pracy dąży do tego, aby osoby, które rejestrują się jako bezrobotni tylko po to, aby korzystać z bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego, były rejestrowane w innych instytucjach niż urzędy pracy. Te urzędy powinny służyć tym, którzy pracy szukają _ - uważa Anna Kalata.
Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 2,4 mln osób bezrobotnych.
_ Około 1 mln osób rejestruje się tylko po to, aby korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego, nie zaś, aby szukać pracy _ - powiedziała Kalata podczas środowego briefingu w Warszawie.
Podkreśliła, że trzeba odciążyć urzędy pracy od pracy administracyjnej, aby służby zatrudnienia mogły zaangażować się w aktywne wsparcie osób faktycznie poszukujących pracy.
Dodała, że założenia do ustawy mają być wypracowane do grudnia tego roku przy współpracy m.in. powiatowych urzędów pracy oraz resortu zdrowia.
Minister wyjaśniła, że w środę spotkała się z przedstawicielami sejmowej komisji pracy oraz Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy. Forum skupia dyrektorów 359 Powiatowych Urzędów Pracy.
Przewodnicząca Forum Urszula Bogusz-Kubiak powiedziała podczas briefingu, że problemy urzędów pracy to m.in. skomplikowane procedury wykorzystywania funduszy z Unii Europejskiej oraz duża rotacja kadr w publicznych służbach zatrudnienia z powodu niskich zarobków. Dodała, iż ma nadzieję, że współpraca Forum przy tworzeniu ustawy o rynku pracy skutkuje wypracowaniem korzystnych rozwiązań.