Trwa ładowanie...
d272dlz
29-10-2015 10:05

BGK: 800 mln zł na gwarancje dla firm z programu COSME

800 mln zł trafi na gwarancje kredytowe dla małych i średnich firm z pieniędzy unijnych w ramach programu COSME - mówi PAP prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Gwarancje mogą posłużyć jako zabezpieczenie finansowania bieżącej działalności czy kredytów inwestycyjnych MŚP.

d272dlz
d272dlz

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/11620/

W tej sprawie w czwartek Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
ma podpisać umowy z 11 bankami.

"BGK był pierwszą instytucją w Europie, której udało się podpisać umowę dotyczącą gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach inicjatywy COSME. W pewnym sensie otwieraliśmy +drzwi+ dla innych krajów" - podkreślił prezes BGK.

d272dlz

Jak poinformował, w ramach pierwszej transzy bank pozyskał 800 mln zł, które przełoży się na kwotę nawet miliarda złotych na finansowanie dla przedsiębiorców. "Dobrą wiadomością jest to, że nie ma żadnych ograniczeń - ani preferencji, ani jakichkolwiek wyłączeń, które nie pozwalałyby na podjęcie starań o uzyskanie tego wsparcia" - zaznaczył szef BGK.

Kacprzyk wyjaśnił, że gwarancje będą mogły trafić na zabezpieczenie finansowania m.in. bieżącej działalności przedsiębiorstw czy kredytów inwestycyjnych, przeznaczonych na zakup środków, niezbędnych do produkcji. "Głównym założeniem tego projektu jest to, że firmy, które nie były w stanie do tej pory uzyskać kredytu ze względu na chociażby brak materialnych zabezpieczeń, będą mogły skorzystać z gwarancji COSME. Dają on możliwość zabezpieczenia 80 proc. wartości kredytu" - tłumaczył.

"Wszystkie podmioty, które mają dobre pomysły i starają się pozyskać finansowanie, ale do tej pory nie były skuteczne, będą mogły to zrobić. Podpiszemy z kilkunastoma największymi bankami (...) porozumienie w tej sprawie" - zaznaczył.

Zapowiedział, że pierwsze firmy będą mogły skorzystać z programu COSME już w najbliższych tygodniach. Jego celem jest podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw z tego sektora.

d272dlz

Prezes BGK zwrócił uwagę, że inicjatywa COSME jest ściśle związana z tym, co bank robi w zakresie poręczeń i gwarancji. Gwarancje de minimis to dozwolona prawem polskim i regulacjami UE pomoc państwa dla przedsiębiorców. W jej ramach BGK udziela gwarancji spłaty kredytów zaciąganych przez firmy w bankach komercyjnych.

"Program de minimis został wydłużony do końca 2016 roku. (...) Mamy już blisko 24 mld udzielonych poręczeń, które przekładają się na kwotę (kredytów) powyżej 40 mld zł" - mówił.

Jak przyznał, program COSME jest "w pewnym sensie poligonem" dla jego banku. "Chcielibyśmy już w przyszłym roku wspólnie z europejskimi podmiotami (KE, EBI i EFIS - PAP) wypracować następcę de minimis. (...), by system poręczeniowy, który okazał się tak ważny dla rozwoju gospodarki, mógł być dalej kontynuowany. Chcielibyśmy, aby te dwa programy - COSME i de minimis - funkcjonowały w nowej formule" - podkreślił. Docelowo - jak dodał - zostaną one zastąpione jednym, przyjaznym i łatwo dostępnym programem.

d272dlz

Wartość gwarancji de minimis udzielonych firmom przez Bank Gospodarstwa Krajowego do końca września br. wynosi 23,4 mld zł. Pozwoliło to firmom uzyskać kredyty w wysokości 41,61 mld zł.

Z danych BGK wynika, że od połowy marca 2013 r. do tej pory z programu gwarancji de minimis skorzystało 95,7 tys. przedsiębiorstw.

Program gwarancji de minimis wystartował wiosną 2013 r., kiedy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy zaczęli odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego. Gwarancje miały być odpowiedzią na potrzeby firm związane z ułatwieniem dostępu do finansowania bieżącej działalności.

W listopadzie 2013 r. Bank Gospodarstwa Krajowego w porozumieniu z Ministerstwem Finansów rozszerzył gwarancje na kredyty inwestycyjne, by przedsiębiorcy mogli się rozwijać.

Dorota Zawiślińska (PAP)

dol/ jzi/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01@pap.pl

hasło: OZsV2TzG%!if

d272dlz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d272dlz