Trwa ładowanie...
d27vhhn
d27vhhn

BGK i EFI utworzyły fundusz funduszy wzrostu; docelowo ma dysponować 180 mln EUR

20.06. Warszawa (PAP) - Bank Gospodarstwa Krajowego i Europejski Fundusz Inwestycyjny utworzyły Polski Fundusz Funduszy Wzrostu. W pierwszym etapie zasili go 90 mln euro. Jego...
Share
d27vhhn

20.06. Warszawa (PAP) - Bank Gospodarstwa Krajowego i Europejski Fundusz Inwestycyjny utworzyły Polski Fundusz Funduszy Wzrostu. W pierwszym etapie zasili go 90 mln euro. Jego docelowa wielkość to 180 mln euro - poinformowali przedstawiciele BGK i EFI.

PFFW to inicjatywa mająca na celu utworzenie portfela inwestycji w fundusze inwestycyjne finansujące przedsiębiorstwa znajdujące się w fazie wzrostu lub ekspansji. Celem tej inicjatywy jest pobudzenie inwestycji kapitałowych w rozwijające się firmy na terenie Polski.

"W pierwszym etapie PFFW zostanie zasilony 90 mln euro, w tym 60 mln euro będzie pochodziło z BGK, a 30 mln euro z EFI. Zakładamy, że w perspektywie 18 miesięcy środki te wzrosną do 180 mln euro" - powiedział podczas konferencji Graham Cope z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego.

d27vhhn

"Będzie to możliwe dzięki zaangażowaniu się dodatkowych inwestorów, tj. banki czy fundusze emerytalne oraz inni chętni, w wysokości 60 mln euro. Wówczas EFI dołoży jeszcze 30 mln euro. W ten sposób każde z trzech źródeł - BGK, EFI oraz dodatkowi inwestorzy - zasili fundusz kwotą po 60 mln euro" - dodał.

Cope poinformował, że 75 proc. środków trafi do funduszy private equity, a 25 proc. do funduszy venture capital.

Dodał, że przy środkach na poziomie 90 mln euro PFFW mogłoby zainwestować w ok. 4-6 funduszy, z kolei 180 mln euro mogłoby trafić do ok. 7-10 funduszy.

"Zakładamy, że środki te trafią głównie do funduszy regionalnych, które koncentrują się na Polsce. Zasady działania PFFW są tak skonstruowane, by każdy 1 zł zainwestowany przez BGK przełożył się na 3 zł zainwestowane w polską gospodarkę" - powiedział Piotr Kuszewski, doradca prezesa BGK.

Dodał, że obecnie na zaawansowanym etapie znajdują się aplikacje złożone przez dwa fundusze międzynarodowe.

Polski Fundusz Funduszy Wzrostu został utworzony przez BGK i EFI 11 kwietnia 2013 r. Okres inwestycyjny funduszu wynosi 5 lat i rozpoczął się 1 czerwca. (PAP)

jow/ ana/

d27vhhn

Podziel się opinią

Share
d27vhhn
d27vhhn