Trwa ładowanie...

BGK podpisał z trzema gminami umowy o prefinansowanie inwestycji

Trzy gminy wiejskie z województwa świętokrzyskiego: Sędziszów, Kluczewo i Solec Zdrój podpisały w poniedziałek z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowy o prefinansowanie inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

BGK podpisał z trzema gminami umowy o prefinansowanie inwestycjiŹródło: Jupiterimages
d2s434c
d2s434c

Dzięki temu samorządy będą mogły rozpocząć inwestycje bez potrzeby wykładania własnych środków. Pieniądze mogą zostać wykorzystane np. na budowę świetlic wiejskich, placów zabaw, wspieranie turystyki czy porządkowanie terenu. Maksymalnie można otrzymać 500 tys. zł. Ze środków unijnych może być sfinansowane 75 proc. kosztów inwestycji.

Wnioski o finansowanie inwestycji przyjmowały urzędy marszałkowskie, a pieniądze na ten cel pochodzą ze środków unijnych, którymi zarządza Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pierwszy nabór wniosków na "Odnowę i rozwój wsi" został przeprowadzony wiosną tego roku.

Zwrot pieniędzy gmina może otrzymać dopiero po rozliczeniu inwestycji. Umowa z BGK pozwala jednak na jej wykonanie bez konieczności wykładania własnych środków. Bank ma udzielić każdej z trzech świętokrzyskich gmin pożyczki w wysokości 500 tys. zł i tym samym całkowicie sfinansować inwestycje. Za pożyczkę samorząd będzie musiał zapłacić - 1,12 proc. w skali roku. Prowizja od kredytu wynosi jedynie 0,1 proc.

Umowa pożyczki ma być zawierana w terminie 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku w oddziale BGK. Zabezpieczeniem jest weksel własny in blanco.

d2s434c

W sumie na program "Odnowa i rozwój wsi" złożono ponad 2860 wniosków, najwięcej napłynęło ich z woj. mazowieckiego - 348. O pieniądze głównie ubiegają się gminy (68 proc. wniosków), ale także starają się o nie instytucje kulturalne i inne organizacje kościelne. Inwestycje muszą być zrealizowane w ciągu 24 lub 36 miesięcy, ale nie później niż do 30 czerwca 2015 roku. Łącznie na ten cel ma trafić na obszary wiejskie prawie 590 mln euro.

d2s434c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s434c