Trwa ładowanie...
d3zrawi

BGK rozmawia o górnictwie z sektorem finansowym

BGK jest zaangażowany w rozmowy ws. JSW, Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej z najważniejszymi partnerami finansowymi - mówi PAP prezes BGK Dariusz Kacprzyk. Szef banku ocenia, że są "bardzo poważne szanse na to, żeby rozmowy przyniosły dobry rezultat".

Share
d3zrawi

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/11608/

"Jednym z największych wyzwań (gospodarczych) jest niewątpliwie kwestia dotycząca restrukturyzacji górnictwa. (...) Bank Gospodarstwa Krajowego jest aktywnie zaangażowany w rozmowy z najważniejszymi partnerami (finansowymi) w tym zakresie. Uczestniczymy w rozmowach dotyczących zarówno JSW, Katowickiego Holdingu Węglowego, jak i Kompanii Węglowej" - podkreślił szef BGK.

Ocenił, że udział BGK w tych rozmowach jest czynnikiem stabilizującym zarówno dla partnerów, którzy wcześniej udzielili finansowania spółkom węglowym, jak i dla tych instytucji finansowych, które rozważają swoje zaangażowanie.

d3zrawi

Prezes BGK podkreślił, że bank stara się w tych rozmowach odgrywać możliwie aktywną rolę z zachowaniem, jak mówił, zasad bankowości i nadzoru finansowego w Polsce.

"Górnictwo jest dziedziną, w której niewątpliwie jest dużo do zrobienia. Ale myślę, że (...) przykład strony społecznej w JSW, która zadeklarowała wolę odstąpienia od pewnych roszczeń finansowych, to dobry przykład i zachęta dla instytucji finansowych, żeby podchodzić do tych kwestii z rozsądkiem" - zaznaczył.

"Rozmowy ws. JSW, KHW czy KW, w których również osobiście często uczestniczę, pokazują, że jest nie tylko nadzieja, ale również są bardzo poważne szanse na to, by przyniosły one oczekiwany, dobry rezultat dla wszystkich stron" - podkreślił prezes BGK.

Trudna sytuacja sektora węgla w 2014 r. - zmniejszony popyt i obniżka cen - szczególnie dotknęła polskie przedsiębiorstwa tej branży, wśród nich JSW, KHW i KW.

d3zrawi

Pod koniec września pełnomocnik rządu ds. górnictwa, wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, sygnalizował w Sejmie, że powstający w JSW plan restrukturyzacyjny ma ustabilizować sytuację związaną z płynnością finansową spółki w okresie co najmniej trzech lat. Po tym, jak ING Bank Śląski zażądał wcześniejszego wykupu obligacji, w połowie września zarząd JSW i związki zawodowe podpisały porozumienie ws. ograniczenia części świadczeń pracowniczych, aby stworzyć podstawę do dalszych negocjacji z bankami oraz zwiększyć szanse na zachowanie płynności finansowej spółki w przyszłym roku. Ogółem JSW oszacowała pozytywny wpływ tegorocznych porozumień ze związkami na koszty pracy w latach 2016-18 na ok. 2 mld zł.

Również pod koniec września rząd zgodził się na wniesienie do Towarzystwa Finansowego Silesia do 100 proc. akcji Kompanii Węglowej. Ma to być podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Jest to pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej. W nową spółkę mają zainwestować koncerny energetyczne. Ponadto, rząd postanowił wcześniej dokapitalizować Silesię akcjami odpowiadającymi 2 proc. kapitału zakładowego PGNiG oraz po 1 proc. kapitału zakładowego PZU i PGE. Ich łączna wartość wynosi obecnie ponad 1,4 mld zł. Te aktywa mają zwiększać wiarygodność finansową tego podmiotu.

Z kolei Katowicki Holding Węglowy dzięki programowi naprawczemu odnotował dodatni wynik finansowy za wrzesień - 12 mln zł netto. Według prognoz cały rok spółka zamknie "maksymalnie dwucyfrową" stratą. Dzięki programowi naprawczemu redukcja kosztów w 2016 r. w porównaniu z 2014 r. ma wynieść 460 mln zł netto. To o 60 mln zł więcej niż zakładał plan. W ubiegłym tygodniu rząd udzielił ministrowi skarbu zgody na wniesienie stu procent akcji holdingu do jednoosobowej spółki Skarbu Państwa. Ma to umożliwić szybkie wejście kapitałowe do spółki potencjalnemu inwestorowi.

Dorota Zawiślińska (PAP)

dol/ jzi/ hgt/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01@pap.pl

hasło: OZsV2TzG%!if

d3zrawi

Podziel się opinią

Share
d3zrawi
d3zrawi