Trwa ładowanie...
d4amogx

BGK z innymi bankami sfinansuje modernizację bloków ZE PAK

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin podpisał z konsorcjum banków, w tym m.in. z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, umowę kredytową w wysokości 1,2 mld zł na modernizację bloków w Elektrowni Pątnów - poinformował w czwartek BGK.

Share
d4amogx

Kredyt został udzielony Zespołowi Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK)
przez konsorcjum pięciu banków: BGK, Banku Millennium, mBanku, Pekao i PKO BP. "Koniec finansowania przypada 20 grudnia 2023 roku" - podkreślił BGK w komunikacie. Udział BGK w łącznej kwocie kredytu wynosi 400 mln zł, a pozostałych banków po 200 mln zł.

Jak poinformował BGK, plany inwestycyjne ZE PAK obejmują modernizację czterech bloków w Elektrowni Pątnów I. Ma to zapewnić ich bezpieczną eksploatację do 2030 r.

"Rewitalizacja Elektrowni Pątnów I została rozpoczęta w 2006 r., a jej pierwszym etapem była budowa instalacji odsiarczania spalin. Obecnie w Elektrowni Pątnów I jest realizowany końcowy etap modernizacji, obejmujący cztery bloki energetyczne o mocy 200 MW każdy. Podstawowym jej efektem będzie podniesienie mocy zainstalowanej o około 80 MW, zwiększenie sprawności bloków z 33,5 proc. do 37,5 proc. oraz przedłużenie ich żywotności o 50÷70 tys. godzin" - podkreśliła cytowana w komunikacie wiceprezes ZE PAK Anna Striżyk.

d4amogx

"Po zrealizowaniu modernizacji nastąpi również zmniejszenie emisji gazów do środowiska do poziomu spełniającego wszelkie wymagania krajowe i Unii Europejskiej" - dodała.

Cytowany w komunikacie prezes BGK Dariusz Kacprzyk zaznaczył, że BKG od ponad roku realizuje Program Inwestycje Polskie, finansując ważne dla gospodarki projekty. Poinformował, że w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy BGK udzielił ponad 5 mld zł finansowania na inwestycje dla średnich i dużych przedsiębiorstw.

Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, zajmuje się wydobyciem węgla brunatnego, oraz wytwarzaniem i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej jest piątym wytwórcą w Polsce. Od 30 października 2012 r. spółka jest notowana na GPW.

d4amogx

Podziel się opinią

Share
d4amogx
d4amogx