BGKN i SARP nawiążą współpracę ws. programu Mieszkanie Plus
Współpraca BGK Nieruchomości (BGKN) z wybitnymi architektami, członkami Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) przy realizacji pilotażowych projektów rządowego programu Mieszkanie Plus, taki jest cel listu intencyjnego podpisanego przez BGKN i SARP - podał w czwartek BGKN.
30.03.2017 12:51
"Cieszymy się, że możemy realizować tego typu projekty (...). Jesteśmy przekonani, że realizacja programu Mieszkanie Plus może przynieść dobre jakościowo rozwiązania przestrzenne i funkcjonalne, wzorem ubiegłowiecznego Bauhausu" - podkreślił, cytowany w komunikacie BGKN, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Mariusz Ścisło.
Natomiast, cytowany w komunikacie, prezes BGKN Mirosław Barszcz zadeklarował: "W BGK Nieruchomości bardzo liczymy na owocną współpracę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Zależy nam zwłaszcza na transferze wiedzy i doświadczeń przy realizowanych przez nas konkursach architektonicznych".
Jak czytamy w informacji prasowej BGKN, podpisany list zakłada, że BGK Nieruchomości i SARP będą współpracować przy konsultacjach optymalnych rozwiązań projektowych (architektonicznych i technologicznych) w projektowaniu wzorcowych osiedli mieszkaniowych. Stowarzyszenie pomoże bankowi w wypracowaniu propozycji najlepszych standardów budownictwa mieszkaniowego i ocenianiu ich innowacyjności. Udzieli także wsparcia przy rozstrzyganiu konkursów architektonicznych i urbanistycznych, organizowanych przez BGK Nieruchomości.
Jak poinformowano, zapisane w liście deklaracje mogą zaowocować podpisaniem przez BGK Nieruchomości i SARP dodatkowych umów i porozumień, precyzujących zakres wspólnych prac oraz wzajemne zobowiązania.
Przedstawiciele SARP otrzymają ponadto możliwość udziału w pracach komisji konkursowej, w ogłoszonym 23 marca konkursie dla architektów na projekt modelowego domu wielorodzinnego dla programu Mieszkanie Plus.
Jak informował wcześniej bank, celem konkursu, przy którym BGKN współpracuje już z Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, jest "promowanie właściwych standardów kształtowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowej, współczesnych wzorów architektury i nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych".
Modelowe domy mają być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie, a koszt ich budowy nie powinien przekroczyć 2 tys. zł netto za mkw.
W konkursie przewidziano 3 nagrody i 3 wyróżnienia na łączną kwotę 180 tys. zł. Autorzy zwycięskich prac zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówień, których przedmiotem będzie opracowanie projektów stanowiących podstawę do realizacji pierwszych inwestycji w ramach programu wdrażanego przez BGK Nieruchomości.
Regulamin konkursu jest dostępny pod adresem www.bgkn.pl