BHP - ważne przepisy czy zawracanie głowy
Wiele osób wzdryga się na samą myśl, gdy dowiaduje się, że kilka godzin będzie musiało spędzić na obowiązkowym szkoleniu BHP. "Niepotrzebne zawracanie głowy" - można usłyszeć jako komentarz nadchodzących wykładów. Czy słusznie?
- Pracowałem w wielu firmach i byłem na bardzo wielu szkoleniach BHP. Wszystkie te szkolenia mógłby przeprowadzić bardziej rozwinięty 7-latek, pod warunkiem, że dostałby filmy szkoleniowe. Do tego w zakładzie, w którym pracuję, panowie inspektorzy zwracają uwagę na rzeczy zupełnie nieistotne, a sytuacje gdzie rzeczywiście istnieją zagrożenia, olewają . Przyczyną tego, jak sądzę, jest po prostu cwaniactwo i lenistwo - pisze nasz czytelnik. Niestety, podobnego zdania jest większość pracowników, szkolenie BHP uznając po prostu za bezużyteczne. Nie dziwie więc, że Polacy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa pracy. Tylko w minionym roku inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy odnotowali 52 tysiące wykroczeń. O czym tak naprawdę mówią przepisy BHP?
Polecamy: Jak wrócić do pracy po wakacjach?
- BHP czyli bezpieczeństwo i higiena pracy, to ogół przepisów i reguł postępowania służących bezpiecznemu wykonywaniu pracy. Na podstawie przepisów BHP są kształtowane nasze miejsca pracy, dobierane narzędzia i sposoby jej wykonywania oraz organizacja pracy. Organem, który sprawdza czy przepisy BHP są przestrzegane, jest Państwowa Inspekcja Pracy. O bezpieczeństwie i higienie pracy mówi też kodeks pracy - tłumaczy Artur Ragan, rzecznik prasowy agencji Work Express.
- Zasady i przepisy BHP obowiązują bez wyjątku obie strony stosunku pracy, w miejscu jej wykonywania, toteż nowy pracownik musi przejść szkolenie przed rozpoczęciem wykonywania zadań. Osoba odpowiedzialna za szkolenie BHP ma obowiązek zapoznać nowego pracownika z terenem przedsiębiorstwa i regulaminem pracy. W każdym pomieszczeniu na terenie zakładu pracy powinna znajdować się właściwa instrukcja BHP, z którą każdy ma obowiązek zapoznać się stosować jej postanowienia. Wiele osób zastanawia się, czy szkolenie to obowiązek wyłącznie osób pracujących na etacie. Jak więc jet w rzeczywistości. Czy ważna jest umowa o pracę? A może każdy pracownik musi być przeszkolony?
- Tak. Każdy pracownik musi mieć szkolenie (również tymczasowy) BHP wstępne i, w zależności od wykonywanej pracy, instruktaż stanowiskowy - mówi Artur Ragan. Z danych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że wypadkom w pracy ulegają najczęściej osoby, które podjęły pierwszą pracę oraz ci, którzy mają wieloletnie doświadczenie. Pierwsi nie mają doświadczenia, a drudzy na swych stanowiskach czują się zbyt pewnie. A czy za nieprzestrzeganie przepisów BHP można wylecieć z pracy?
- Pracownik, który nie stosuje się do przepisów BHP, bo np: nie zakłada rękawiczek itp., raczej nie zostanie za to zwolniony. Co innego, jeśli nie stosuje się przepisów i stwarza wyraźne zagrożenie dla siebie i innych współpracowników. Dostaje wtedy naganę od pracodawcy, a wraz z drugą naganą może dostać automatycznie zwolnienie - wyjaśnia Artur Ragan. Jak widać przepisów BHP nie są stworzono, by zamęczać czy dręczyć pracownika. Są to bardzo przydatne w codziennej pracy zagadnienia, które realnie poprawiają komfort pracy. Jeśli je poznamy, będziemy wiedzieli nie tylko, jakie są nasze obowiązki, ale też jakie mamy w firmie prawa i czego możemy się od niej domagać. Zagadnienia ogólne BHP mówią choćby:
Jaka powinna być minimalna powierzchnia i wysokość pomieszczenia pracy? W jakich sytuacjach pracodawca zapewnia pracownikom profilaktyczne posiłki i napoje? Czy i kiedy pracownikowi pracującemu przed monitorem LCD przysługują okulary korygujące wzrok? Czy pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim należy się odzież i obuwie robocze, ewentualnie ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego? Czy w sytuacji, kiedy w firmie jest prowadzony remont pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, pracodawca musi zapewnić możliwość korzystania z toalety? Czy pracodawca powinien zapewnić apteczki w zakładzie pracy? Na jakich zasadach możliwe jest palenie papierosów w zakładach pracy?
ml,JK,WP.PL