Trwa ładowanie...

Bieńkowska: 130 mln euro przesuniętych w ramach programu Kapitał Ludzki

Rząd zdecydował o przesunięciu 130 mln euro w ramach unijnego programu Kapitał Ludzki - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Więcej pieniędzy ma być na dofinansowanie przedszkoli oraz wsparcie ludzi młodych i starszych na rynku pracy.

Bieńkowska: 130 mln euro przesuniętych w ramach programu Kapitał LudzkiŹródło: Jupiterimages
d3e1o3e
d3e1o3e

- Przesuwamy ponad 130 mln euro: 50 mln euro to środki przesunięte na przedszkola, na wyposażenie i zakładanie nowych placówek, ale głównie na wyposażenie tych oddziałów przedszkolnych w szkołach i przedszkoli; drugie 50 mln euro przesunięcia to jest aktywność zawodowa, ale głównie chodzi o samozatrudnienie dla dwóch grup osób - do 30. roku życia i po 50. roku życia - wyjaśniła Bieńkowska na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Dodała, że ponadto 18 mln euro trafi na wspieranie młodych osób niepełnosprawnych, a 7 mln euro dla tracących pracę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Jak powiedziała, pieniądze te trafią głównie na projekty realizowane przez samorządy województw.

Szefowa resortu rozwoju regionalnego wyjaśniła, że decyzja o przesunięciu pieniędzy jest spowodowana po pierwsze tym, że w trakcie wydawania pieniędzy europejskich widać, na jakie cele są one najlepiej wykorzystywane, a po drugie rząd chce wspierać pieniędzmi europejskimi określone cele. - Tym sposobem zwiększamy efektywność tych programów - wyjaśniła.

Bieńkowska przypomniała, że to już kolejne przesunięcie dokonywane w ramach programu Kapitał Ludzki i zastrzegła, że prawdopodobnie nie jest ostatnie.

d3e1o3e

Państwa członkowskie mogą przesuwać pieniądze na poszczególne cele w ramach jednego programu operacyjnego. Takie działanie wymaga jednak akceptacji Komisji Europejskiej. W tym przypadku, KE musi też wydać zgodę.

Program operacyjny Kapitał Ludzki finansowany jest w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej, a dokładnie z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w 15 proc. ze środków krajowych. Budżet programu na lata 2007-2013 wynosi prawie 11,5 mld euro, z czego wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro, a pozostałą część stanowią środki krajowe.

W ramach programu współfinansowane są inwestycje dotyczące zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej, rozwoju potencjału pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnień związanych z budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej i wdrażaniem zasady dobrego rządzenia.

d3e1o3e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e1o3e