Trwa ładowanie...
d108r5w
d108r5w
unia

Bieńkowska: nie ma żadnego niebezpieczeństwa utraty środków unijnych

Nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że Polska straci jakiekolwiek środki unijne - powiedziała w czwartek w Sejmie minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.
Share
d108r5w

Nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że Polska straci jakiekolwiek środki unijne - powiedziała w Sejmie minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Minister informowała posłów o wydatkowaniu przez Polskę funduszy unijnych. W środę PiS po raz kolejny zarzucił rządowi, że jest ono zbyt wolne. Była minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka podkreślała, że na koniec grudnia ze środków z nowej perspektywy finansowej 2007-2013 wydaliśmy zaledwie 0,34 proc. z dostępnych 67 mld euro.

_ Od września zeszłego roku mamy do czynienia z dynamiką niezwykłą, jeśli chodzi o przyrost zarówno wniosków, zawieranych umów, jak i wypływu środków _ - podkreślała w czwartek minister Bieńkowska. _ Tylko 6 krajów złożyło do Komisji Europejskiej wnioski płatnicze i Polska jest w tej szóstce _ - dodała.

d108r5w

W środę resort poinformował, że do tej pory z funduszy unijnych wypłacono 1,6 mld zł, czyli około 10 proc. z planowanych 16,8 mld zł wydatków na ten rok.

_ Przy takiej kwocie pieniędzy, przy takiej masie programów (ponad 700 działań w programach) i ilości instytucji, które uczestniczą w tym systemie, to jest naprawdę tempo, którego życzyłabym każdemu krajowi europejskiemu _ - oceniła szefowa resortu rozwoju.

_ 16,8 mld zł to jest kwota, która pozwala nam na rozłożenie aż do roku 2015 płatności, następny rok 2010 to będzie kwota 24 mld zł (do wydatkowania w ramach funduszy-PAP) _ - zapowiedziała Bieńkowska.

d108r5w

Podziel się opinią

Share
d108r5w
d108r5w