Bierzesz lekarstwa i siadasz za kółko? Ryzykujesz... utratę prawa jazdy
Większość Polaków zdaje sobie sprawę, że wsiadanie za kółko pod wpływem alkoholu nie jest dobrym pomysłem. Podobna świadomość zaczyna dotyczyć też znacznie rzadziej spożywanych przez Polaków narkotyków.
*Większość Polaków zdaje sobie sprawę, że wsiadanie za kółko pod wpływem alkoholu nie jest dobrym pomysłem. Podobna świadomość zaczyna dotyczyć też znacznie rzadziej spożywanych przez Polaków narkotyków. W razie wypadku policjanci już standardowo badają kierowców właśnie na obecność alkoholu i substancji psychoaktywnych. Jest jednak jeszcze jedna grupa substancji, na które trzeba uważać nim wsiądzie się do auta - to leki, często zwykłe pigułki brane przy przeziębieniu czy alergii. *
- O ryzyku związanym z zażywaniem leków praktycznie nie słychać i zdecydowana większość użytkowników dróg nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre lekarstwa wpływają także na nasze możliwości psychofizyczne - powiedział w interesującym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Ryszard Fonżychowski ze Stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo.
Nie każdy wie, że na sprawność psychofizyczną mogą wpływać nie tylko lekki nasenne, uspokajające albo typowe psychotropy. Sprawność kierowcy może obniżyć się także po lekach na przeziębienie, alergię czy przeciwbólowych. Łykane masowo preparaty z pseudoefedryną także wpływają na możliwości kierującego pojazdem. A bez recepty można dostać nawet preparat z kodeiną.
Ryszard Fonżychowski zwrócił w wywiadzie uwagę, że w przypadku spowodowania wypadku i poddania się testowi na obecność substancji psychoaktywnej może wyjść wynik pozytywny, jeżeli kierowca brał wcześniej lekarstwa. Test nie odróżnia przy tym, czy jest to efekt brania substancji dozwolonej - czy też nie. Można wyobrazić sobie nawet scenariusz, w którym alergik traci prawo jazdy.
W uświadamianiu ryzyka związanego z prowadzeniem po lekach nie pomagają specjalnie koncerny farmaceutyczne. Ale nie można też powiedzieć, że nie sugerują zachowania ostrożności. Większość popularnych lekarstw usuwających objawy przeziębienia zawiera informację nakazującą zachowanie ostrożności w prowadzeniu samochodów czy obsłudze maszyn. Ryszard Fonżychowski sugeruje jednak, by producenci i aptekarze informowali szerzej o tym, który lek jest przyjazny kierowcom, a który nie.
Działania tego typu podejmuje też policja. Małopolska Komenda Policji opublikowała spis leków, po których nie powinno się siadać za kółkiem. Nie jest on jednak jeszcze dostępny w internecie.
W 2013 roku Polacy wydali na leki ponad 24 miliardy złotych, z czego prawie 8,9 miliarda na leki bez recepty. Największy udział w sprzedaży leków OTC (bez recepty) miały preparaty na kaszel i na inne problemy związane z oddychaniem, czyli preparaty stosowane przy leczeniu przeziębień.