Trwa ładowanie...
d25zqs7

BIG InfoMonitor: 1/2 nierzetelnych dłużników ma mniej niż 2 tys. zł zaległości

Warszawa, 31.03.2016 (ISBnews) - Ponad 514 tys. osób ma zaległości nie wyższe niż 1 tys. zł.  Kolejne 441 tys. zwleka ze zwrotem kwot między 1 tys. zł a 2 tys. zł. Oznacza to, że prawie połowa nierzetelnych dłużników obecnych w BIG InfoMonitor i BIK ma kłopot ze zwrotem do 2 tys. zł, poinformował BIG InfoMonitor.

Share
d25zqs7

"Patrząc na powyższe dane, spodziewamy się, że program 500 plus, który poprawi sytuację finansową najuboższych rodzin, pomoże im spłacić przynajmniej część, a może nawet i całość zaległości" - powiedział wiceprezes Mariusz Hildebrand, cytowany w komunikacie.

Z najnowszych danych pochodzących z baz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej wynika, że Indeks Zaległych Płatności Polaków wzrósł z 62,8 do 65,4 pkt. Wskaźnik pokazuje ile osób na 1000 dorosłych obywateli ma niespłacone w terminie kredyty, rachunki, pożyczki i alimenty, podano również.

"Trzeba też brać pod uwagę, że część dłużników nad spłatę zaległości przedłoży wydatki na konsumpcję. O ocenę pierwszych efektów będzie można się pokusić już pod koniec kwietnia lub maja" - dodał Hildebrand.

Osoby, które uregulują zobowiązania odnotowane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, są z niego skreślane w ciągu 14 dni. Nie pozostaje też w rejestrze ślad po tym, że ktoś miał zaległość. W BIK negatywna informacja o kliencie podawana jest w momencie, gdy ten nieterminowo spłaca kredyt, jak również jeszcze przez 5 lat po całkowitej spłacie kredytu, którego dotyczyły opóźnienia. Wydłużanie czasu, w którym opóźnia się całkowite rozliczenie z bankiem, sprawia, że wydłuża się też okres ujawniania negatywnej historii kredytowej, podsumowano w komunikacie.

(ISBnews)

d25zqs7

Podziel się opinią

Share
d25zqs7
d25zqs7