WP

Bitcoin znowu zaskakuje. W chwilę kurs urósł ponad tysiąc dolarów

Jak nieprzewidywalne są giełdy, a w szczególności kryptowaluty, pokazuje czwartkowy rajd notowań bitcoina. Nagle notowania jednej sztuki tej wirtualnej waluty poszybowały do góry, dając zarobić w godzinę nawet ponad tysiąc dolarów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po tygodniach przeceny bitcoin nagle umocnił się.
Po tygodniach przeceny bitcoin nagle umocnił się. (iStock.com)
WP

Od kilku tygodni systematycznie spadały notowania bitcoina. Ta najpopularniejsza z kryptowalut jeszcze przed południem była wyceniana na niewiele ponad 6800 dolarów. Zupełnie niespodziewanie, w ciągu godziny notowania poszły w górę, przekraczając 8000 dolarów.

To oznacza błyskawiczny wystrzał bitcoina prawie 20 proc. w górę. Choć kryptowaluty słyną z bardzo dużych wahań cen, tak mocnego ruchu nie można było zaobserwować już bardzo dawno.

Zdziwienie jest tym większe, że mowa o wzroście wartości bitcoina. Ostatnio raczej przyzwyczaił do dużych spadków.

WP
Money.pl
Podziel się

Tak duży skok notowaniach oznacza, że wartość wszystich bitcoinów w obiegu wzrosła w jedną godzinę o blisko 20 mld dolarów.

Trudno jednoznacznie stwierdzić co jest powodem tak nagłego zrywu inwestorów, którzy rzucili się do kupowania i tym samym podbijania ceny bitcoina. Zagraniczne media sugerują, że może chodzić m.in. o względy podatkowe.

Czym jest bitcoin? Specjalista odpowiada

WP

CNBC pisze o przypadającym na najbliższy wtorek terminie składania deklaracji podatkowych w USA. Z podatku muszą się też rozliczyć posiadacze kryptowalut. Stąd możliwe "manipulowanie" kursem.

- Relacja kontraktów na spadek bitcoina wobec tych na wzrost jego wartości mocno zwiększyła się. Napędzeniu obecnego rajdu mogły sprzyjać nagłe zakupy bitcoinów i zamykanie kontraktów granych w przeciwną stronę - komentuje Nick Kirk, z Cypher Capital (firmy handlującej kryptowalutami), cytowany przez CNBC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
WP
WP